banner39

Sezer'den yeni atamalara onay

Başbakan Erdoğan'ın kabine listesini kabul etmeyen Cumhurbaşkanı Sezer'in yeni atamaları onayladığı ortaya çıktı.

Arşiv 18.08.2007, 09:44 18.08.2007, 12:50
Sezer'den yeni atamalara onay

Başbakan Erdoğan’ın kabine listesini geri çeviren Cumhurbaşkanı Sezer’in görev süresinin dolduğu 16 Mayıs’tan beri çok sayıda atama yaptığı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanına yakın bir kaynak atamaları "rutin" olduğu gerekçesiyle savundu. Sezer hükümetten önemli atamalar için kararname göndermemesini istedi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, "Yeni cumhurbaşkanı onaylasın" diyerek, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın getirdiği kabine listesini sürpriz bir şekilde geri çevirmesi, gözlerin Sezer’in normal görev süresinin dolduğu 16 Mayıs’tan bu yana yaptığı atamalara çevirdi.

2 ÖNEMLİ ATAMA

Sezer’in "uzatmalarda" yaptığı, önemli son iki atama; Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Serim’i YÖK üyeliğine, merkez valileri Hüseyin Poroy ve M.Temel Koçaklar’ı Danıştay’da boşalan üyeliklere ataması oldu. Sezer ayrıca, yeni kurulan 15 yeni üniversiteye de bu dönemde atama gerçekleştirdi. Sezer, Uyuşmazlık Mahkemesi Ceza Bölümü’nde görev süreleri 6 Eylül 2007’de dolacak olan üyelikler için de atamaları gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanına yakın bir kaynak, bu atamaların yapılmasını "rutin atamalar olduğu" gerekçesiyle savundu.

HÜKÜMETTEN RİCA

Sezer, kritik önemdeki atamalar için ise hükümete kararname göndermemelerini rica etti. Hükümet de, bu nitelikteki kimi atamaları, yeni seçilecek cumhurbaşkanına onaylatmak üzere dondurdu. Cumhurbaşkanı Sezer "uzatılmış görev süresinde", Hükümet’ten gelen yüzlerce atamayı da onayladı. Bu atamalardan bazıları şöyle: Milli Emlak Genel Müdür Yardımcılığına Mustafa Aşçıoğlu, Başhesap Uzmanlığına Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Turan Emeksiz, DMO Yönetim Kurulu Üyeliğine Mehmet Kilci. Sezer, bakanlıklardan gelen yüzlerce rutin atamayı da onayladı.

SPK BAŞKANINA ONAY

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in önerisiyle SPK Başkanlığına, ikinci başkan Doç. Dr. Turan Erol’un ataması da Sezer’den vize aldı. Sezer, SPK üyelerine yapılan atamalara da geçit verdi.

MGK’YA İTİRAZ

Kendisinin mutabakatını aramadan MGK Genel Sekreterliği için hükümetin önerdiği büyükelçilerin atanmasına onay vermeyen Sezer, bu önemli kurumun alt birimlerinde boşalan çok sayıda göreve atamayı onayladı. Sezer, MGK Genel Sekreteri Büyükelçi Mehmet Yiğit Alpogan’ın Londra Büyükelçiliğine atayan kararnameyi de onayladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?