banner39

Sezer'e Erdoğan'ı durdur mektubu!

AKP'li cumhurbaşkanının kaos yaratacağı iddia edilerek, Sezer’e kendisinden sonraki sürece müdahale etmesi istendi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sezer'e Erdoğan'ı durdur mektubu!

Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Türkiye’de bir kırılmaya yol açacağı tartışmaları sürerken, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e kendisinden sonraki sürece müdahale etmesi çağrısı yapıldı.

Lyon Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Derviş Özdemir, Sezer’e bir mektup göndererek, Kurban Bayramı ve Yeni Yıl mesajında Parlamentonun bir an önce erken seçim yapması veya Cumhurbaşkanını halkın seçmesi yönünde telkinde bulunmasını istedi.

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin askeri darbeye yol açabilme olasılığının “yüzde 50-50” olduğu yönünde değerlendirmeler yapılırken, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e kendisinden sonraki sürece müdahale etme çağrısı yapıldı.

Lyon Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Derviş Özdemir, Sezer’e bir mektup göndererek, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde müdahil olmasını istedi. Özdemir, 3 Kasım Seçimlerinin temsilde adaleti sağlamadığına vurgu yaparak, “Ülke genelinde yüzde 25’lik seçmen kitlesiyle AKP TBMM’de temsilde adalet bakımından vicdanları sızlatmaktadır” dedi.

AKP'li Cumhurbaşkanı kaos yaratır

Mayıs 2007’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde konsensüs aranmaksızın herhangi bir AKP’li parlamenterin 11.Cumhurbaşkanı olarak seçilebileceğine işaret eden Özdemir, “Bu ise genel milletvekili seçimlerine 5 ay gibi kısa bir süre kaldığından ülkede kaos yaşatabileceği gibi etik de değildir” diye konuştu. Özdemir mektubunda şunları dile getirdi:

“Ülkemizin kaosa sürüklenmemesi için ve 11’inci Cumhurbaşkanımızın Kasım 2007’de seçilecek yeni TBMM ile çatışmaya girmeden uyumlu çalışabilmesini teminen; zatı Alilerinin Kurban Bayramı ve Yeni Yıl mesajlarında Parlamentonun bir an önce erken seçim kararı alarak Mart 2007’de genel milletvekili seçimlerinin yapılmasını telkin etmesini veya Anayasa’da gerekli değişikliğe gidilerek Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından ve iki turlu seçimle gelmesinin (en az yüzde 50 oy almak kaydıyla) TBMM’ye telkin edilmesinin daha doğru olacağı düşünülmektedir. Keyfiyeti bir siyaset bilimci olarak takdir ve tensiplerine en derin saygılarımla arz ederim.”

Anka

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?