banner39

SGK eylemci eczanelerle sözleşmeyi feshetti

İlaç fiyatlarının indirilmesini protesto eden eczanelerin SGK'yla olan sözleşmeleri feshedildi, eczanelerle tek tek anlaşılacak

Arşiv 16.12.2009, 18:30 17.12.2009, 09:32
SGK eylemci eczanelerle sözleşmeyi feshetti

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sosyal Güvenlik Kurumu, geçtiğimiz hafta, ilaç fiyatlarındaki kar payının düşürülmesini protesto için kepenk kapatan eczanelerin sözleşmelerini fesh ettiğini açıkladı. SGK, eylem öncesi eczacıları uyarmıştı.

Bu kararla birlikte, bir ay sonra sözleşmelerin de feshedilmesi bekleniyor. SGK, kısa bir süre sonra da TEB'i devreden çıkarıp eczanelerle tek tek masaya oturacak. SGK'nın kararı üzerine Türkiye Eczacılar Birliği de, protokolün fesih tarihinin 16 Ocak 2010 olduğunu ve bu süre içinde hastaların eczanelerden ilaç alabileceklerini açıkladı.

TEB'in aldığı kararla, Sağlık Bakanlığı'nın 'ilaçta yeni fiyat uygulamasını' protesto etmek için 4 Aralık'ta Türkiye genelindeki 24 bin eczane, bir günlük kepenk kapatma eylemi gerçekleştirmişti. Eczacıların yaptığı bu eylemin gerekçesi ise, Sağlık Bakanlığı'nın bütçesindeki deliği kapamak için ilaç fiyatlarını indirerek, eczane raflarında bulunan 3 bine yakın ilacın fiyatını yüzde 10 ile 60 oranında düşürmesi.

Çünkü TEB, yeni fiyat uygulamasıyla ilaç indiriminin maliyetinin dönüp dolaşıp eczanelerin sırtına yükleneceğini, kâr marjları düşen küçük eczanelerin havlu atacağını, pek çok küçük yerleşim merkezinde tek bir eczane kalmayacağını savunuyor. Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, ilaç sanayiinde varılan mutabakatla kamu ilaç harcamalarında 2.5 milyar TL tasarruf sağlamayı hedeflediklerini açıklamıştı.

Noter kanalıyla yazı gitti
SGK'nın kararı resmi olarak bildirilmedi ancak, kurumun kararı noter aracılığıyla Türk Eczacıları Birliği'ne dün akşam üzeri ulaştı. Edinilen bilgiye göre, kurumun 24 bin eczaneyle arasındaki protokolleri feshetme gerekçesi 4 Aralık'taki kepenk kapatma eylemi. Eylem, ilaç fiyatlarındaki indirim kararı nedeniyle yapılmıştı. Eczacılar kârlarının düşecek olmasına tepkiliydi.

Bir ay daha geçerli
SGK'dan Türk Eczacılar Birliği'ne gönderilen yazıda, kurumla anlaşması olan eczanelerin sözleşmelerinin bir ay sonra geçerliliğini kaybedeceği belirtildi. Yani bir düzenlemeye gidilmemesi halinde, 15 Ocak'tan itibaren, sigortalılar eczanelerden ancak bedelini ödeyerek ilaç alabilecekler. SGK'nın, sigortalıların mağdur olmasını engellemek için TEB'i aradan çıkararak eczanelerle tek tek masaya oturacağı öğrenildi. Böylece sigortalılar, anlaşılan eczaneden ilaç alabilecek. (Radikal)

TEB: Sorumlusu biz olmayacağız
Türkiye Eczacılar Birliği'nin kararın ardından yaptığı yazılı açıklama şöyle:
"Sosyal Güvenlik Kurumu, bugün itibarıyla Türk Eczacıları Birliği ile 19 Ocak 2009 tarihinde imzaladığı İlaç Alım Protokolü'nü tek taraflı feshedeceğini bildirmiştir. Sözleşme bugün itibarıyla fesh edilmemiş, fesh edileceği ihtaren bildirilmiştir. Fesih tarihi 16 Ocak 2010 olacaktır. Bu süre içinde hastalarımız eczanelerimizden ilaç almaya devam edebilecektir. 16 Ocak 2010 tarihinden sonra sözleşmesizlik dönemine geçildiğinde, çok açıktır ki, vatandaşın ilaca ulaşamamasının sorumlusu biz olmayacağız. 10-13 Aralık 2009 tarihleri arasında yaptığı Olağan Büyük Kongre'nin sonrasında bugün itibarıyla mazbatasını almış ve görev dağılımını yapmış olan Merkez Heyet'imiz, öncelikli gündem olarak bu konuyu değerlendirmek üzere toplantı halindedir."

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü