banner39

SGK'lı hastalara 'özel' yolu yeniden açılıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu, hastaların yeniden "özel" hastanelerde branş bazında sözleşme hazırladı.

Arşiv 06.01.2009, 21:10 06.01.2009, 21:10
SGK'lı hastalara 'özel' yolu yeniden açılıyor

Özel hastanelerle sorun yaşayan Sosyal Güvenlik Kurumu beklenen adımı atarak, branş bazında sözleşme hazırladı. Yeniden kapılarını sosyal güvencesi olan hastalara açmak isteyen hastaneler uzmanlaştıkları branşlarda sözleşme imzalayabilecek. Sözleşmeler yarından itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu'nun internet sitesinde yeralacak.

Devletle özel hastaneleri yüzde 30 katkı payı sınırlaması karşı karşıya getirdi. 20 büyük hastane sistemden çıktı, yani kapılarını sosyal güvencesi olan hastalara kapattı. Bu hastaneleri aylardır yeniden sisteme dahil etmek için branş bazında sözleşme üzerinde çalışılıyordu. Çalışma bitti, sözleşmeler hazır.

Sosyal Güvenlik Kurumu, hastaneler için 6 branş belirledi. Bunlar, kardiyovasküler cerrahi, kardiyoloji, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi, transplantasyon yani organ nakli ile bazı beyin ameliyatlarında kullanılan gama ve cyber knife gibi özel işlemler.

Eğer bir özel hastane, bu dalların en az dördünde hizmet veriyorsa sadece bu dallari için sözleşme imzalayabilecek. Halen sistem içindeki özel hastaneler de isterlerse branş bazında sözleşmeye geçebilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun formülü bu. Sözleşmeler kurumun internet sitesine konulacak.
Sabahtan itibaren isteyen hastane sözleşme imzalayarak kapılarını yeniden sosyal güvencesi olan hastalara açabilecek.

Özel hastane temsilcileri gelinen noktayı "olumlu bir adım" olarak niteledi, ancak yeterli bulmadı. Nedeni diyaliz yoğun bakım gibi uygulamaların pakette yer almaması.

Hastane temsilcilerine göre özellikle kardiyoloji, kalp cerrahisi ve organ nakli için Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ödediği ücretler de yeterli olmayacak.

Hastane yöneticileri "bulunan formül ile hastanelerin ancak yüzde 50'sinin sisteme geri döneceği görüşünde.

Kaynak: AjanslarYorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?