Şiddetli yağış ve lodos uyarısı-HARİTALI

Sert lodos batıya kuvvetli sağanak yağmur getirdi, yağışlar bu geceye kadar kuvvetli yağmaya devam edecek.

Şiddetli yağış ve lodos uyarısı-HARİTALI
Dünya Bülteni  /Haber Merkezi 
 
Meteoroloji kuvvetli rüzgar uyarısında bulunarak soba ve dogalgaz zehirlenmeleri konusunda vatandaşları ve yetkilileri uyardı.
 
Türkiye'de hafta sonu rüzgarın güneyden esmeye başlaması havayı yumuşattı, ancak bugün sert lodos batıya kuvvetli sağanak yağmur getirdi, yağışlar bu geceye kadar kuvvetli yağmaya devam edecek. Hatta yarın Antalya'da şiddetini daha da artıracak.

Türkiye'nin beş büyük kent merkezinin hava koşulları şöyle: İstanbul bugün daha ılık, 9 derece ama sağanak yağmur var, keşişleme sert esiyor. Ankara gündüz bulutlu, akşam yağış başlayabilir. İzmir'de ise bugün günboyu kuvvetli yağmur ve fırtınaya dikkat. Bu geceye kadar yağmur kuvvetli yağacak. Bursa aralıklı yağmurlu, Adana'da soğuyan hava biraz ısınıyor ama hava bulutlu.
 
İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Batı Akdeniz kıyılarında görülecek kuvvetli rüzgarın yarın öğlen saatlerine kadar etkili olacağı belirtildi. 

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan 'meteorolojik' uyarıya göre, rüzgârın, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun batısı ve Batı Akdeniz kıyılarında kuvvetli olmak üzere, ülkemiz genelinde güneyli yönlerden esmesi bekleniyor.

İlgililer ve vatandaşların soba ve doğalgaz zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiği bildirildi.

Kış aylarında sıkça rastlanan sobadan sızan gazdan zehirlenme olaylarının önüne, bilinçli soba kullanımı ile geçilebileceği belirtilen açıklamada, yanan sobaların, yatmadan önce tamamen söndürülmesi ve içindeki yanmış, yarı yanmış kömür, odun gibi yakacak malzemelerin dışarıya çıkartılması uyarısında bulunuldu. 

Lodos, fırtına gibi hava sirkülâsyonunun olumsuz olduğu koşullarda sobaların yakılmaması gerektiği kaydedildi.
Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 16:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35