banner39

Şifalı bitki Brokoli kazandırıyor

İçerdiği A, E ve C ile antibiyotik özelliğine sahip olan brokoli bitkisinin üretiminin çalışmaların sürerken, ekilişinden 5 ay sonra dekar başına 3 bin YTL kazandırdığı bildirildi.

Arşiv 18.04.2007, 18:25 18.04.2007, 18:25
Şifalı bitki Brokoli kazandırıyor

İçerdiği A, E ve C vitaminleriyle bağışıklık sistemini güçlendiren ve antibiyotik özelliğine sahip olan brokoli bitkisinin üretiminin Sinop'ta yaygınlaştırılması için çalışmaların sürdüğü bildirildi. Ayrıca brokoli, ekilişinden 5 ay sonra dekar başına 3 bin YTL kazandırıyor.

Dünyada tüketimi hızla artan ve Türkiye'ye de son birkaç yıldır tüketilmeye başlanan brokolinin, Sinop Tarım İl Müdürlüğü tarafından Kabalı köyündeki üretme istasyonunda geçtiğimiz yıllarda yapılan adaptasyon denemesinden olumlu sonuç alınmıştı. Konuyla ilgili bilgi veren Sinop Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, brokoli bitkisinin kara lahananın yetiştiği her yörede yetiştirilebileceğini söyledi. İpek, "1 dekardan 5 ay gibi kısa bir süre içerisinde yaklaşık 3 bin YTL gelir elde edebilmek mümkün" dedi


Brokolinin bilimsel denemeler sonucu kansere karşı güçlü bir koruyucu olduğunun belirlendiğini ve gelişmiş ülkelerde brokoli üretimine ve tüketimine büyük önem verildiğini belirten Sıddık İpek, protein, vitamin, besin değeri yüksek olan bitkinin diyet sebzesi olması nedeniyle pazarlamasının kolay olduğunu sözlerine ekledi.

Brokoli prostat enfeksiyonu dışında meme, bağırsak ve idrar kesesi kanserlerine karşı güçlü bir koruyucu olma özelliğine sahip. Amerika'da brokolinin içerdiği bazı maddeler zenginleştirilerek kanser tedavisinde başarıyla kullanılıyor. Vücuttaki hormon dengesini de ayarlayıcı özelliğe sahip olan brokoli, yine Amerika'da bazı klinikler tarafından menopoz dönemindeki bayanlar için östrogen hormonunun düzenli çalışması için kullanılıyor. Brokolinin kendine özgü olan selülozik yapısı bağırsaklarda oluşan toksinlerin uzaklaştırılmasında ve alınmış olan ağır metallerin emilmesinde büyük rol oynuyor. Bitki ayrıca kabızlığı önleyici rol de üstleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?