banner39

Sigara en çok anneleri tehdit ediyor

Sigara içen anneler, kalp krizi, kanser, felç, amfizem ve diğer hayatı tehdit eden hastalıklarla karşıkarşıya.

Arşiv 27.05.2010, 22:16 27.05.2010, 22:16
Sigara en çok anneleri tehdit ediyor


Dünya Sağlık Örgütü tarafından her yıl 31 Mayıs'ta kutlanan 'Dünya Tütünsüz Günü'nün 2010 yılı teması "Tütün Endüstrisinin Hedefi; Kadın" olarak belirlendi.

Tütün kullanımı, önemli bir kadın sağlığı sorunu olarak biliniyor. Günümüzde erkekler kadınlardan dört kat daha fazla sigara içiyor. Ancak sigara içen erkeklerin oranı en üst seviyelerdeyken; sigara içen kadınların oranı da artmaya devam ediyor.

Özellikle bu artış gelişmekte olan ülkelerde ve bazı güney, orta ve doğu Avrupa ülkelerinde gözleniyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlara ve genç kızlara yönelik tütün ürünü satışları dünyadaki en geniş kapsamlı ürün pazarlama fırsatlarından birisi olarak değerlendiriliyor.

Günümüzde yaklaşık 250 milyon kadının sigara içtiği tahmin ediliyor. Gelişmekte olan ülkelerde sigara içen kadınların yüzdesi sigara içen erkeklerin sayısına ulaşırsa, bir sonraki nesilde sigara içen kadınların sayısı ikiye katlanarak 500 milyondan fazla olacağı öne sürülüyor.

ANNELER TEHDİT ALTINDA
Dünyada sigara içen birçok anne, kalp krizi, kanser, felç, amfizem ve diğer hayatı tehdit eden hastalıklarla karşılaşma riski altında bulunuyor. Bir kadını öldüren kanser türlerinin başını çeken akciğer kanseri ve diğer ölümlerde sigara tüketimi yüzde 90 oranında başlıca sebep olarak ifade ediliyor.

Kaynak: Ajanslar

 


 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?