banner15

Sigara paketleri 'ürpertecek'

Sigara paketlerinin üzerindeki uyarıların, mücadelede en önemli rollerden birini üstlendiği belirtiliyor.

Sigara paketleri 'ürpertecek'


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) aylık yayımlanan bülteninde, ''DSÖ Tütün Kontrolü Çerçeve Anlaşması''nın, tütün mamullerinin paketlerinde yer alacak uyarılara ilişkin bölümünün yeniden gözden geçirildiğini duyurdu.

Paketlerde yer alan uyarıların, tütün kontrol önlemleri arasında kilit rol oynadığına inanan DSÖ, bu alanda etkin önlemler alan hükümetlerin bağımlılığı azaltabileceği, hastalık oranını düşürebileceği ve hayat kurtarabileceği belirtiyor.

Halen 165 ülkenin imza koyduğu, 2003 yılında kabul edilerek 2005 yılında yürürlüğe giren anlaşmanın 11. maddesi, ürün paketinin ön ve arka bölümlerindeki toplam alanın en az yarısının uyarıyla kapatılmasını öngörüyor.
İÇENE DE İÇMEYENE DE EN HIZLI ULAŞAN MESAJ

Uyarıların, ''haftanın her günü, günün 24 saati kamu eğitimi verdiğini'' belirten DSÖ, günde 1 paket sigara içen kişinin, yılda 7 bin 300 kez uyarıları okumak zorunda kaldığına işaret ederek, başta çocuklar olmak üzere, toplumun tüm bireyleri tarafından görülen paketlerin, sadece kullananlar için değil, kullanmayanlar için de bilgilendirici ve caydırıcı olduğunu kaydediyor.

Yapılan çalışmalarda, grafiklerin ve görsel materyallerin yazılı uyarılardan daha etkili oldukları belirten, paketlerde ''daha dikkat çeken, duygusal anlamda etkileyici ve akılda kalıcı'' özellikleri nedeniyle resim kullanılmasını isteyen DSÖ, bu amaçla 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü'nde bu yılın temasını görsel uyarılar olarak seçmişti.

Tütün ürünlerinin zararlarını açıkça ortaya koyan ''ürkütücü, korkunç'' resim ya da grafikler öneren DSÖ, sigara kullanımının özellikle okur yazar oranı düşük ülkelerde daha yoğun olmasından hareketle, yazılı uyarıların yerini büyük ölçüde görsel uyarılara bırakması gerektiğini belirtiyor.


Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 11:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35