banner39

Sigara yasağına 301 komedisi

Tunceli'de sigara yasağını eleştiren 53 yıllık tiryaki emekli öğretmen hakkında 301. maddeden dava açıldı.

Arşiv 21.05.2008, 13:57 21.05.2008, 14:06
Sigara yasağına 301 komedisi

 

Tunceli'nin Pertek ilçesinde sigara yasağı uygulaması hakkında konuşan 73 yaşındaki 53 yıllık tiryaki emekli öğretmen Hasan Erdoğan, 5 saat gözaltında tutuldu ve hakkında 301. maddeden dava açıldı.

Kamuya açık kapalı mekanlarda sigarasız dönemin ilk gününde, Tunceli'nin Pertek ilçesinde yasak hakkında konuşan 73 yaşındaki 53 yıllık tiryaki emekli öğretmen Hasan Erdoğan, soruşturmalık oldu.

Tiryaki Hasan Erdoğan, Pertek Kaymakamlığı'nda, Pertek Cumhuriyet Başsavcısı Fethi Ahmet Tosun'un da bulunduğu ve sigara yasağının konuşulduğu sohbette söylediği, "Savcılar görevlerini yapmıyor" sözleri yüzünden 5 saat gözaltında kaldı ve hakkında 301. maddeden soruşturma başlatıldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan sigara tiryakisi Hasan Erdoğan, '19 Mayıs Bayramı' kutlaması için Kaymakamlığa gittiğini belirterek, "Kaymakamlık'ta sigara ile ilgili sohbet vardı. 53 yıllık tiryaki olduğum için ben de konuştum. Sigara yasağının başlamasına en çok ben seviniyordum. Sigara paketleri üzerinde yazılı olan, 'Zehirlidir, zehir öldürür' konusunda, eğer sigara zehirliyorsa, cumhuriyet savcıları görevlerini yapsınlar. Diğer zehirli maddelerle ilgili olarak uğraştıkları gibi bu konuyla da uğraşınlar. Savcılar bu konuda görevlerini yapmıyorlar, dedim" ifadelerini kullandı.

Pertek Cumhuriyet Başsavcısı Fethi Ahmet Tosun'un orada olduğunu, ancak herhangi bir tepki göstermediğini belirten Erdoğan, "Kaymakamlık'tan ayrıldım, kahvehaneye gittim. 5 dakika sonra polis gelerek beni karakola davet etti. Karakolda 5 saat kaldım. Olayla ilgili ifade verdim. Avukatım, hakkımda 301. maddeden soruşturma açıldığını söyledi" dedi.

Devletin vatandaşa karşı görev ve sorumlulukları olduğu gibi, vatandaşın da devlete karşı görev ve sorumluluklarının olduğunu, kendisinin bu sorumluluğu gereği savcıları göreve çağırdığını belirten Hasan Erdoğan, "73 yaşımdayım. Devlete o kadar hizmet ettim. Üzüldüm" şeklinde konuştu.

Kaynak: Yeni Şafak

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?