banner39

Sigara yüzünden Asya’da kanser patlayacak

Sigara içme alışkanlığının had safhada olduğu Asya'da Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu'na göre, her yıl 11 milyon kişi kansere yakalanıyor.

Arşiv 22.04.2007, 12:27 22.04.2007, 12:30
Sigara yüzünden Asya’da kanser patlayacak

Önlem alınmadığı takdirde, 2020 yılına kadar Asya kıtasında kanserli hasta sayısında büyük bir artış olacağı tahmin ediliyor. Sigara içme alışkanlığının had safhada olduğu Asya ülkelerinde en sık rastlanılan kanser türü de akciğer kanseri.

Kanser hastalığı Asyalılar için ciddi bir sorun. Ünlü Tıp dergisi Lancet'in yayıncısı ve genel yayın yönetmeni Richard Horton, Singapur'da bugün başlayan iki günlük bir konferansın açılışında yaptığı konuşmada, "Birçok kişi kanserin bir şekilde refah içindeki ve yaşlı toplumların sorunu olduğunu düşünüyor, bu doğru değil. Bazıları ise kanserin genetik olarak önceden koşullandığına ve kaçınılmaz olduğuna inanıyor, elbette bu da doğru değil. Kanser vakalarının yüzde 40'ı yaşam tarzındaki basit değişikliklerle önlenebilir" dedi.

Asya'da 2002'de 4,5 milyon olan yeni kanser vakası sayısının önlem alınmazsa 2020 yılında 7,1 milyona çıkacağı tahmin ediliyor. Asya'daki kanser vakalarının en büyük grubunu akciğer kanseri oluşturuyor, bunu göğüs ve bağırsak kanserleri izliyor.

Singapur Sağlık Bakanı Khaw Boon Wan, kanserli sayısındaki büyük artışın hastalar, aileleri ve vakaların görüldüğü ülkelerin sağlık sistemlerine büyük yük getireceğini belirtti. Khaw, bölgenin en zengin ülkelerinden biri olan Singapur'un bu duruma bir istisna oluşturmadığını belirterek, ülkesinde ölüm nedenlerinin başında kanserin geldiğini söyledi.

Akciğer kanser ve sigara

Asya ülkelerindeki en büyük sorun akciğer kanseri ve her yıl 600 bin kişiye akciğer kanseri teşhisi konuyor. Akciğer kanserinin başta gelen nedeninin ise sigara içmek olduğu düşünülüyor.

Oxford Üniveristesi tıp araştırmacılarından Dr. Donald Max Parkin, birçok Asya ülkesinde erkek nüfusun yüzde 60'dan fazlasının sigara içtiğini belirterek, "Asya şu anda sigara salgınının merkez üssü" dedi.

Asya ülkelerinde mide kanserinin de yükselişte olduğu, ama mide kanseri riskinin düzenli egzersizin yanı sıra tuz ve yağlı yiyeceklerin az olduğu bir diyetle büyük oranda azaltılabileceği belirtildi.

Parkin, yine Asya için büyük sorunlar arasında olan karaciğer kanseri riskinin azaltılmasına ise aşılama yoluyla Hepatit B'nin önlenmesinin yardımcı olabileceğini söyledi.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu'na göre, dünyada her yıl 11 milyon kişi kansere yakalanıyor ve her yıl 7 milyon kişi kanserden ölüyor.

 

Kaynak: Ajanslar 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?