Sigaranın Günahı Ne!? Gizli Alkol Reklamı

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, "Efes Pilsen'nin niyeti spor değil, alkol reklamı yapmaktır" dedi.

Sigaranın Günahı Ne!? Gizli Alkol Reklamı


Ömer Faruk Akari / Dünya Bülteni

Efes Pilsen Spor Kulübünün Alkol Piyasası Yönetmelik Taslağı’na tepki göstermesi kamuoyunda yankı buldu. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya konu ile ilgili olarak , “Efes Pilsen Spor Kulübü gerçek niyetinin spor ya da spora destek değil, alkol reklamı yapmak olduğu görülmüştür.” dedi.

 Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya konuyla ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yapmıştır: “Tüketiciler Birliği, yıllardır alkollü içecek firmalarının spor takımlarına sponsor olmaları, reklam vermeleri ve spor kulübü kurmalarının yanlış olduğunu, alkolü teşvik ettiğini ve yönetmeliğin değiştirilerek alkolizmin teşvik edilmesinin önüne geçilmesi gerektiğini belirtmiş; çağrımız nihayet dikkate alınmıştır.

Her yıl on binlerce kişi alkolün sebep olduğu trafik kazası, yangın, şiddet ve benzeri yollarla ölmektedir. Ancak bütün bu vahşete rağmen, spora destek olma adıyla yapılan sponsorluklar, reklamlar ve kurulan spor kulüpleri, spora destek olmaktan çok insanları alkole teşvik etmiş, alkol tüketimini arttırmıştır.

Efes Pilsen, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun hazırladığı Yönetmelik taslağında yer alan alkollü içki markaları spor kulübüne isim olarak verilemeyeceği gerekçesi ile kulübü kapatacağını belirtmekle gerçek niyetini beyan etmiştir. Anadolu Grubu sahip olduğu birçok markaya rağmen spor kulübü isminde içki markasını kullanmakla spora değil alkole teşvik yapmaktadır.

Spor ve alkol yan yana gösterilerek alkol tüketimi meşru hale getirilmemeli; gençlerin özendiği kişi ve kurumlar alkol reklamı yapmamalıdır. Anadolu Grubu geleceğimizi ve kamu menfaatini dikkate alan sağduyulu davranış sergilemeli; spora desteğini başka markaları ile devam ettirmelidir.Tüketiciler Birliği hazırlanan yönetmeliğin bir an önce hayata geçirilmesini beklemektedir. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu baskıları dikkate almadan gençlerimizi alkole teşvik eden uygulamalara son verecek düzenlemeleri yapmalıdır.”


 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2010, 20:39
banner53
YORUM EKLE

banner39