banner15

Şii Hakim: Saddam diktatör değildi

Saddam Hüseyin'i yargılayan Şii hakim, devrik liderin bir diktatör olmadığını söyledi.

Şii Hakim: Saddam diktatör değildi

Irak'ın ABD tarafından devrilen devlet başkanı Saddam Hüseyin ile diğer 6 sanığın Enfal olayıyla ilgili yargılandığı davanın görülmesine 18 Eylülde devam edileceği duyuruldu. Hakim Abdullah El Amiri, davanın bugün yapılan ve 2 yeni tanığın ifadesinin dinlendiği yedinci duruşmasının sonunda, bir sonraki duruşma tarihini 18 Eylül olarak açıkladı.

Enfal olayıyla ilgili 21 Ağustosta başlayan davada bugüne kadar toplam 19 tanık dinlendi. Saddam Hüseyin ve diğer 6 sanığın, 1980'li yıllarda Irak'ın kuzeyinde düzenlenen Enfal operasyonunda en az yüz bin Kürdün öldürülmesiyle ilgili yargılandığı davada ölüm cezası isteniyor. Devrik lider, ülkenin kuzeyinde yaşayan Kürtlere karşı soykırım yapmak ve savaş suçu işlemekle suçlanıyor.

Şii hakim Saddam'ı şaşırttı

Saddam'ı yargılayan Şii hakim, devrik liderin bir diktatör olmadığını söyledi. Saddam Hüseyin'i bile şaşkına çeviren bu sözler, iddia makamını kızdırdı. Saddam Hüseyin'in 1987-88 yıllarında Kuzey Irak'ta Kürt ayaklanmasını bastırmak, en az bin 100 bin Kürdün öldürüldüğü suçlamasıyla yargılandığı Enfal davasının duruşmasına Bağdat'ta devam edildi. Duruşmada dinlenen 57 yaşındaki Kürt tanık Abdullah Muhammed Hüseyin, o dönemde bölgeye giden Saddam Hüseyin'le görüşmesine izin verildiğini anlattı. "Saddam Hüseyin'e tüm ailemin tutuklandığını anlattım, serbest bırakılmaları için yalvardım" diyen Kürt tanık, eski liderin köyünün adını söylediğinde kendisine "çeneni kapa, defol. Bunun adını bile anma dediğini" öne sürdü.

Ardından Saddam Hüseyin dinlendi. Bu sırada eski liderle, mahkemenin Şii hakimi Abdullah El Emiri arasında çarpıcı bir diyalog geçti: Saddam Hüseyin: “Bu tanık neden Saddam Hüseyin'le görüşmek istedi. Saddam Hüseyin, söylendiği üzere bir diktatördü, Kürtlerin düşmanıydı.”

Hakim: “Hayır siz diktatör değildiniz. Diktatör değildiniz. Halk ve sizin çevreniz diktatör gibi görünmenize sebep oldu.” Bu sözler karşısında şaşkına dönen Saddam Hüseyin başını öne eğip, "teşekkür ederim" dedi. Enfal davasının Şii hakimi Abdullah El Emiri, Kürt tanıklara karşı önyargılı davranmakla, savunmaya fazla söz hakkı tanımakla suçlanıyor. Hatta savcı, yargıcın bu sebeplerden ötürü davadan alınmasını istedi.

Ancak hakim, "ben 25 yıldır bu işi yapıyorum, işimi bilirim" diyerek eleştirileri kabul etmiyor. Saddam Hüseyin ve 7 yardımcısının 1982'de 182 Şiinin öldürüldüğü Duceyl katliamıyla ilgili yargılandığı davanın hakimi ise Kürt asıllı Rizgar Muhammed.  Bu duruşmalarda, Enfal davasının aksine Kürt hakimle Saddam Hüseyin arasında sert tartışmalar geçmişti, hatta hakim bir keresinde Saddam Hüseyin'i salondan attırmıştı. Enfal olayıyla ilgili davanın görülmesine 18 eylülde devam edilecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48