banner15

Şii ve Sünni Grupların İttifak Çalışmaları

Son 24 saatte 130 kişinin öldüğü Irak’ta gerilim büyüyor. Bağdat'ta cuma günü sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Şii ve Sünni gruplar Suriye’de biraraya geldi. Iraklı akademisyen Ramadani, "Askeriye Camii'nin bombalanması ardından, Sünni camiilerin

Şii ve Sünni Grupların İttifak Çalışmaları

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Iraklı Şii lider Muktada es-Sadr, Suriye’den ülkedeki Şii Araplar ile Sünni gruplar arasında arabuluculuk için destek talebinde bulundu. Sadr’ın dün Suriye’ye gizli bir ziyarette bulunan bir grup Sünni lider ile bir araya geldiği belirtildi. Kaynaklar, Şii ve Sünni grupların Suriye’de yaptıkları görüşmede ortak bir birlik kurmak için anlaştıklarını belirtiyor. Şii ve Sünni gruplar ise Bağdat’ta yaptıkları ortak açıklamada, cami ve türbelere yönelik saldırıların arkasında yabancı grupların olduğunu açıkladılar.

İngiliz The Guardian için bir yazı kaleme alan Iraklı akademisyen Sami Ramadani, bunun Washington, Londra ve Batı medyasında algılandığı gibi bir "iç savaş" olmadığını savunuyor ve şöyle devam ediyor; "Askeriye Camii'nin bombalanması ardından, Sünni camiilerine yönelik bir dizi saldırı oldu. Ancak bunların hiçbiri, olayı protesto eden Iraklıların işi değildi. Haberler, saldırganların eli silahlı, yüzü maskeli adamlar olduğu şeklinde. "Bunu takip eden olaylar da, kimi mezhepsel, kimi de Bakuba'da 47 kişinin öldürülmesinde olduğu gibi, her iki mezhepten kişileri de barındıran gruplara yönelik, planlı saldırılardı.

"Halkın geneline ise, mezhepsel değil, işgal karşıtı bir hava hakim. Yani iç savaş, Araplarla Kürtler, ya da Şiiler ile Sünniler arasında değil. Amerika destekli azınlık ile Irak halkı arasında. "Genel kanı, Amerika'nın, milli bir direnişi önlemek için mezhepsel ayrılıkları körüklediği yönünde. "İki yıldır Amerika ve İngiltere'nin ülkeden çıkış stratejisi laflarını duymaktan gına geldi. İşgali sona erdirmek için neden bir stratejiye ihtiyaçları var ki? Cevap;iç savaş tehdidi.”

Taraflardan Sükunet Çağrıları

Iraklı Şiiler için en kutsal mekanlardan birisi olan Samarra'daki Askeriye Camii'ne dün düzenlenen saldırı ardından, Irak'ta şiddet tehlikeli bir tırmanışa geçti. Özellikle Sünnileri hedef alan ve misilleme amacı taşıdığı düşünülen saldırılarda son 24 saat içinde 130'dan fazla kişi hayatını kaybetti.

Hükümet, asker ve polislerin tüm izinlerini iptal ederken, cuma namazı nedeniyle çatışma yaşanmasını önlemek için Bağdat'ta cuma günü namazın kılındığı öğle saatleri dışında sokağa çıkma yasağı ilan etti. Irak'taki önde gelen Sünni siyasi gruplardan, Uzlaşma Cephesi, Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin ülkedeki gerilimi azaltmak için düzenlediği toplantıyı boykot etti. Hükümet görüşmelerinden çekildiğini de açıklayan İyad Allawi liderliğindeki grup, Samarra'daki Şii türbesi saldırısının ardından yetkilileri Sünni Arap azınlığa yönelik saldırıları önlemekte yetersiz kalmakla suçladı. Grup, Sünni karşıtı gösterilerin bazı Şii din adamlarınca teşvik edildiğini de öne sürdü.

Kurşuna dizildiler

Son 24 saatin en kanlı olayı Bağdat'ın kuzeydoğusundaki Bakuba yakınlarındaki Nahravan yöresinde yaşandı. Silahlı bir grup, Sünnilerin yaşadığı bölgedeki karayolunu keserek bir tuğla fabrikasına işçi taşıyan üç otobüsü durdurdu. Saldırganlar 47 kişiyi otobüslerden indirerek kurşuna dizdi. Bağdat'ta da polis, son 24 saatte 50'den fazla kişinin kurşunlanmış cesetlerini buldu. Başta Sadr semti olmak üzere daha çok Şiilerin yaşadığı kesimlerde, altı farklı noktada bulunan cesetlerin çoğunun ellerinin bağlanmış olduğu belirtiliyor. Cesetlerin Askeriye Camii'ndeki saldırıya tepki amaçlı olarak öldürülen Sünnilere ait olmasından endişe ediliyor.

El Arabiya Muhabiri Atvar Behcet Öldürüldü

Samarra yakınlarında, Dubai merkezli El Arabiya televizyonunda çalışan üç gazetecinin cesetleri bulundu. Polis yetkilileri gazetecilerin Askeriye Camii'ne düzenlenen bombalı saldırı hakkında haber yapmak üzere Samarra kentine gittiklerini, burada kaçırıldıklarını söylüyor. Televizyonun kadın muhabiri Atvar Behcet ile ses uzmanı ve kameraman öldürülürken ekipteki bir diğer kişi kaçmayı başardı. Irak'ın güneyindeki Basra'da ise bir cezaevini basan, polis kılığına girmiş silahlı kişiler ise 11 Sünni tutukluyu kaçırarak öldürdü. Öldürülenlerden en az ikisinin Mısır vatandaşı olduğu açıklandı.

Ajanslar, Irak polisine dayanarak ölenler arasında bir de Türk olduğunu bildiriyor. Sünni ağırlıklı Irak İslami Partisi'nin Basra'daki merkezi de saldırıya uğradı. Burada iki kişi öldürüldü. Partinin verdiği rakamlara göre önceki günden bu yana 50'si Bağdat'ta olmak üzere yaklaşık 90 cami, Şiilerin misilleme saldırılarına hedef oldu. Bunlardan üçünün patlayıcılarla düzenlenen saldırılarda hasar gördüğü, bazı camilerin Şiilerce işgal edildiği söyleniyor. Bu olaylarda üçü dinadamı en az sekiz kişi hayatını kaybetti.Bağdat'ta bugün Samarra'daki saldırıyı protesto etmek üzere geniş katılımlı bir eylem planlanıyor. Ülkede güvenlik kuvvetlerine yönelik saldırılar da sürüyor. Bakuba kentinde Irak ordusunun devriye gezen bir birimini hedef alan bombalı saldırıda 11 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

'Öfkeyi dizginlemek güç'

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, tüm siyasi grupların liderlerini krizi görüşmek üzere Bağdat'ta bir araya gelmeye çağırdı. İç savaş tehlikesi olduğundan söz eden Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Iraklılardan bu tehlikeyi bertaraf etmek için el ele vermelerini istedi. Toplantının sabah saatlerinde başlaması gerekiyordu ancak genel seçimi kazanan en büyük Şii bloğun da kendi içinde durum değerlendirmesi yapma planı nedeniyle, toplantının öğleden sonraya kalacağı belirtiliyor.

Irak Uzlaşma Cephesi ayrıca, hükümet görüşmelerine de katılmayacaklarını duyurdu. Parti, seçimlerde 44 sandalye kazanmıştı. Sünniler son aylarda pek çok hedef kez alındıklarından şikayetçi olmuş, asker ve polisin Sünni tutsaklara kötü muamelede bulunduğunu gösteren gelişmeler öfke yaratmıştı.

Sünni din adamlarını temsil eden Müslümanlar Birliği ise bir açıklama yaparak özellikle Şii din adamı Muktada es Sadr'dan gerginliği dindirmek ve kendisine bağlı Şii milisleri dizginlemek için girişimde bulunmasını istedi. Birliğin sözcüsü Abdülselam el Kubeysi, yabancı unsurların mezhep çatışması yaratma girişimleri karşısında Iraklıların birlik içinde olması gerektiğini vurguladı. Sünnileri temsil eden Irak İslam Partisi de, Şii dini liderlerin devreye girerek cematlerini yatıştırması çağrısında bulundu.

Ülkedeki en üst düzey Şii dinadamı Büyük Ayetullah Ali el Sistani'nin bir sözcüsü ise, halkın öfkesini dizginlemenin güç olabileceği uyarısında bulundu. Sözcü Samarra'daki saldırıyı çok ağır bir provokasyon olarak niteledi. Bağdat'ın 90 kilometre kadar kuzeyindeki Samarra'daki Askeriye Cami, Şiilerin 12 imamından ikisinin türbelerine evsahipliği ediyordu. Her yıl milyonlarca Şii, ülkedeki en kutsal mekanlardan olan camiyi ziyaret ederek hacı oluyordu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48