banner39

Şii ve Sünni liderler hedefte

Amerikan askerlerinin bundan böyle başkent Bağdat'taki Şii ve Sünni liderlerini hedef alacağını bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Şii ve Sünni liderler hedefte
Üst düzey Amerikalı askeri yetkili, Irak hükümetince kabul edilen yeni bir siyaset uyarınca, Amerikan askerlerinin bundan böyle başkent Bağdat'taki "aşırı uçtaki" Şii ve Sünni liderlerini hedef alabileceğini açıkladı.

Adının gizli tutulmasını isteyen yetkili, basına yaptığı açıklamada, Iraklıların şimdiye kadar aşırı uçtaki bazı liderlere getirdiği saldırı kısıtlamasını kaldırmayı kabul ettiklerini belirtti ve ölüm timleri ve mezhepsel milisleri kastederek, "Askeri kapasitelerini engellemenin bir yolu da liderlerine saldırmaktır. Evet, dolayısıyla her iki tarafın liderlerinin hedef alınmasını bekliyorum" dedi.

Iraklıların ayrıca Şii lideriMukteda Sadr'ın kalesi sayılan Sadr mahallesinde Amerikan saldırılarına uygulanan kısıtlamayı da kaldırmayı kabul ettiğini belirten yetkili, "Ancak Amerikan kuvvetleri siyasi liderlere saldırmayacak. Hedef alınacak kişiler, Iraklı ortaklarımıza, bazı durumlarda da bize karşı şiddet olaylarına doğrudan karışan kişiler olacak" diye konuştu.

Geçmişte Irak hükümetinin Amerikalıların bazı hedefleri konusunda dayattığı siyasi değerlendirmeleri olduğunu ifade eden yetkili, artık bu kısıtlamaları kaldırmak için Irak tarafından söz aldıklarını düşündüğünü belirtti, ancak Amerikan askerlerinin, önce saldıran taraf olmadıkları sürece Sadr'ın Mehdi Ordusu gibi Şii milisleriyle çatışmasının söz konusu olmadığını da ifade etti.

Amerikalı yetkili, Bağdat'ta askeri saldırılar konusundaki bu yeni Irak siyasetinin, ABD Başkanı George Bush tarafından geçen akşam açıklanan yeni Irak stratejisi temelinde, Iraklılar tarafından oluşturulmuş bir taahhüt olduğunu düşündüğünü de ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?