banner39

Şii ve Sünniler Ankara'da buluşuyor

Iraklı Şii ve Sünniler 15 Ocak Pazartesi günü Global Strateji Enstitüsü tarafından Hilton Otelinde biraraya gelecek.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Şii ve Sünniler Ankara'da buluşuyor
Iraklı Şii ve Sünniler 15 Ocak Pazartesi günü Global Strateji Enstitüsü tarafından Hilton Otelinde düzenlenecek "Kerkük: 2007" adlı panelde bir araya geliyor.

Panel öncesinde, Global Strateji Enstitüsünde basın mensuplarıyla görüşen Enstitü Başkanı Ercüment Okçu, "Kerkük: 2007" panelinde Kerkük'ün geleceği ve statüsünün ilk kez kapsamlı şekilde ele alınacağını ve ortaya çıkacak çözüm formüllerinin uluslararası platformun dikkatine sunulacağını kaydetti.

"Irak'taki kaosun Kerkük referandumuna bağlı olarak bölgeye sıçrayabileceğine" dikkati çeken Okçu, "Son günlerde iyiden iyiye ayrışan Sünni ve Şii toplumlarının ileri gelenleri uzun bir aradan sonra ilk kez Ankara'da bir araya gelerek, Kerkük'ü konuşacaklar" dedi.

Okçu, "toplantıya Mukteda El-Sadr grubu, Irak Dava Partisi, Irak Uzlaşma Cephesi, Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi, Irak Ulusal Diyalog Cephesi, Irak Türkmen Cephesi, Irak Fazilet Partisi, Irak İslami Partisi, Kürt İslami Birliği, Yezidiler Hareketi, Asuri Demokratik Hareketi, Türkmeneli Partisi ve Irak Cumhuriyetçiler Birliğinden önemli isimlerin katılmasının beklendiğini" kaydetti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Emekli Büyükelçi Onur Öymen'in yöneteceği panel çerçevesinde, AKP milletvekili Turhan Çömez'in de bir konuşma yapması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?