banner15

Şii vekiller Maliki'ye yüklendi

Irak'ta Başbakan Nuri El Maliki'ye yüklenen Şii milletvekilleri, el-Maliki'yi "ahlaksız" diye nitelendirdi.

Şii vekiller Maliki'ye yüklendi


Irak parlamentosunda Şii din adamı Muktada es-Sadr'a yakınlığıyla bilinen milletvekilleri, Başbakan Nuri el-Maliki'ye sert eleştiriler yöneltti. 

Dün Şii milisleri hedef alan operasyonların devam edeceğini söyleyen Nuri el-Maliki'ye kızan Milletvekilleri, Kuran'dan alıntılar yaparak el-Maliki'yi "ahlaksız" olarak nitelendirdiler.

Bağdat'ta son bir ay içinde Şii milisler ile Amerikan ve Irak kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda 400'den fazla kişinin öldüğü belirtilmişti.

Çatışmaların en yoğun yaşandığı bölge, Şii din adamı Muktada es-Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu'nun kalesi olan ve Bağdat'ın doğusunda kalan Sadr semtiydi.

Muktada es-Sadr'ın yandaşları, Irak hükümeti bünyesindeki rakip Şii grupların kendilerine karşı ABD ile iş birliği yaptıklarını savunuyor.

Irak hükümeti ve ABD ordusu, hedef alınan Şii grupların suç odakları olduklarını ve İran tarafından desteklendiklerini öne sürüyor.

9 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan Irak polisi, Bağdat'ın merkezinde bir bombalı saldırı sonucunda 9 kişinin öldüğünü, 23 kişinin yaralandığını belirtti. Park halindeki patlayıcı yüklü bir aracın Amerikan askeri devriyesinin geçtiği sırada infilak ettiği belirtildi.

Ölenlerden 8'inin sivil, 1'inin ABD askeri olduğu açıklandı. Dün açıklanan rakamlara göre, Nisan ayı zarfında Irak'ta toplam 49 ABD askeri hayatını kaybetti.

Bu, geçtiğimiz Eylül'den bu yana bir ay içinde verilen en yüksek kayıp. Eylül ayında 65 ABD askeri hayatını kaybetmişti.

Kaynak: BBC

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2008, 18:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35