banner39

Sıkıntılı Gazprom'un Azerbeycan atılımı

Rus Gazprom şirketi ile Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi arasında yeni enerji değişiminine öncülük yapacak anlaşma imzalandı

Arşiv 06.04.2009, 12:19 06.04.2009, 12:19
Sıkıntılı Gazprom'un Azerbeycan atılımı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Anlaşmaya göre Azerbaycan 2010 yılından başlayarak Rusya'ya doğalgaz verecek ve Azeri doğalgazı Dağıstan bölgesine sevkedilecek. Ancak ne Gazprom ne de Azeri şirketi yetkilileri tarafından anlaşmanın ayrıntıları hakkında bilgi verilmedi.

Uzmanlara göre, Rusya şirketi Azeri doğalgazına Orta Asya doğalgazı ile aynı fiyatı verecek. Rusya Türkmenistan, Özbekistan ve Kazakistan doğalgazını 340 dolara satın alıyor ve Türkiye'ye 400 dolara satıyor.

Ayrıca gözlemciler Rusya'nın bu adımını Nabucco projesine karşı yöneldiğini de öne sürmekteler. Azerbaycan-Rusya arasında boru hattı inşası da sorun teşkil etmeyecek. Çünkü şu anda iki ülke arasında uzunluğu 200 kilometre olan Bakü- Novo- Filya gaz hattı bulunmakta. Bu kemerden halen doğalgaz sevki yapılmıyor. Uzmanlar tamir yapıldıktan sonra bu hattın kullanabileceğini ve yeni hat inşasına gerek kalmadığını öne sürüyor.

Önümüzeki dönemde Gazprom'un Azerbaycan'a yeni teklif yapacağı ve Şahdeniz doğalgazının tamamını satın almak isteyeceği öne sürülüyor. Bu konuda da anlaşma sağlanırsa Nabucco projesinin gerçekleşmesi imkansız olacak.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?