banner39

Sıkışan, villasını satışa çıkarıyor

Emlak şirketlerinin verdiği bilgiye göre lüks villa sitelerinde yüzlerce villa şu anda satışta.

Arşiv 07.04.2009, 08:36 07.04.2009, 12:04
Sıkışan, villasını satışa çıkarıyor


Nakit sıkışıklığı villa sattırıyor. Alkent'te, Ardıçlı Evler'de, Beykoz Acarkent'teki satılık villa sayısındaki olağandışı artış dikkat çekiyor. Emlak şirketlerinin yorumuna göre, bu satışların ana nedeni kriz! Nakite sıkışan, özellikle küçük ve ortaboy firma sahipleri, evlerini satmaya yöneliyor.

İstanbul Bahçeşehir'de toplam 900 villa bulunan Ardıçlıevler sitesinde, fiyatları 350 bin dolardan başlayıp 700 bin dolara kadar değişen fiyatlarla satışa çıkarılan 85 villa var.

Büyükçekmece'de bulunan Alkent 2000 sitesinde 52 satılık villa var. Bunların satış fiyatı 700 bin dolar ile 2 milyon dolar arasında değişiyor. 1450 konut olan Beykoz Acarkent'te fiyatları 500 bin dolarla 1.5 milyon dolar arasında değişen 250 villa satılık durumda.

SATIP İKİ DAİRE ALIYOR

Remax Kom Bahçeşehir'den Ahmet Doğan, Bahçeşehir'de yeni yapılan 14 proje olduğunu, bunun yanı sıra oturduğu evi satmak isteyenlerin sayısının da arttığını ifade ederek şöyle konuştu:

"Villayı satıp daire alanlar var. Villanın masrafı fazla. 2 daire alıp birini kiraya veriyorlar. Yeni projelerde ödeme koşulları çok uygun, fiyatlarda ilk çıkışa göre yüzde 25 düşürüldü. Bahçeşehir'de kısa sürede 10 bin yeni konut üretildi. Bu ikinci el piyasasını yavaşlattı. Ekonomik sıkıntıdan villalarını satan insanlar artık dolar değil TL'den satışa çıkarıyor evlerini. Fiyatların düşmesine rağmen satış süresi uzadı. Bir villanın satış süresi için 6 aylık sözleşme yapıyorduk, şimdi 1 yıla çıkardık."

TURYAP Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner konut piyasasıyla ilgili değerlendirmesinde, "Lüks konutlarda sınırlı talep ile fiyat artışları sınırlı kalacak hatta fiyatlarda gerilemeler olacak. B tipi standart ve nitelikli konutlar talebi ise hızla genişleyecek" şeklinde konuştu.

Kaynak: Milliyet


banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?