banner39

Silah imalatını bıraktı, tıbbî alet üretti

Türk cerrahlarının kullandığı ameliyat aletlerinin çoğunun üretimini yapan Ahmet Bahadır, "Türk mühendisi beceriksiz değil" dedi.

Arşiv 20.02.2008, 15:48 20.02.2008, 15:48
Silah imalatını bıraktı, tıbbî alet üretti

 

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

 

Samsun'da faaliyet gösteren şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bahadır, çocuklukta babasının yanında öğrendiği silah ve makine tamirciliğiyle adım attığı iş hayatındaki başarı grafiğini yükseltti.

Silah imalatını bıraktıktan sonra, tıbbî alet üretip ihraç etmeye başlayan Bahadır, şimdilerde aranılır bir marka oluşturdu. O dönemlerde atölyeyle başlayan üretim, daha sonra yerini büyük bir fabrikaya bıraktı. Silah yapan eller şimdi, ameliyat malzemeleri üretiyor.

 

ÖLDÜREN DEĞİL, YARARLI OLAN CİHAZLAR ÜRETİYOR

 

Aile olarak herkes tıbbî alet üretiminde çalışıyor. Buna rağmen yine de üretim miktarı, talebi karşılayamıyor. Ahmet Bahadır, "Şimdi, başta ABD olmak üzere AB ülkeleri ve Ortadoğu için imalat yapıyoruz. Biz bu işin daha da yaygınlaşmasını istiyoruz. Sadece biz yapalım düşüncemiz yok. Herkes işi öğrensin ve yapsın istiyoruz. Bunun için gerekli bilgi ve desteği vermeye de hazırız" şeklinde konuştu.

 

Türkiye'de genelde tıbbi aletler piyasasının ithalat ağırlıklı olmasına rağmen Ahmet Bahadır, firmalarının yurtdışından ithal ettikleri hammadde oranının yüzde 5'i geçmediğini vurgulayarak, "katma değeri çok yüksek üretim yapıyoruz. Hem yurtdışına dövizimizin çıkmasını önlüyor, hem de ürettiğimiz ürünü ihraç ederek döviz girdisi sağlıyoruz" değerlendirmesini yaparak, "bu işte ciddi bir potansiyel var. Avrupa'da 9 kişiden biri sağlık sektöründen geçiniyor. Biz ülke olarak onların yanında çok küçük kalıyoruz" dedi.

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?