banner39

'Silah temini halinde asker azaltabilir'

Maliki, Irak'ın, savaştan zarar görmüş ordusuna gereken silahları temin etmesi halinde, ABD askerlerinin sayısını 3 ila 6 ay içinde azaltabileceğini söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Silah temini halinde asker azaltabilir'

İngiliz Times gazetsine demeç veren Maliki, "Kuvvetlerimize teçhizat ve silah teminini hızlandırmak konusunda bir anlaşmaya varılabilirse 3 ila 6 ay içinde Amerikan birliklerine daha az ihtiyacımız olacağını düşünüyorum. Bu ise ancak gerçek çabaların sarf edilmesiyle mümkün olabilir" dedi.  

ABD, milis ya da direnişçilerin eline geçebileceği endişesiyle Irak'a büyük miktarlarda silah temin edilmesini kısıtlıyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı sözcüsü de bu serzenişlerde gerçeklik payı bulunduğunu ifade ederek, "Eğitim ve teçhizata ilişkin programımızı gözden geçirmeliyiz" diyor.

Öte yandan Maliki, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Kongredeki bir konuşmasında sarf ettiği, "Irak hükümeti gecikmede" şeklindeki sözlerini reddederek, "Rice, sadece kendi görüşlerini ifade etmiştir. Gecikmede olduğumuzu düşünmüyorum" dedi.

Bu tür mesajların teröristlere cesaret vereceğini belirten Maliki, "ABD'den güçlü bir destek mesajı almak isterdim. Bu türden açıklamalar, Amerikan yönetimini yendiklerine inanmalarını sağlamaktadır. Size, onların Irak hükümetini yenmediklerini söyleyebilirim" ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?