banner15

'Silah Ticareti, Kaçakçılık ve Tecavüz'

İnsan Hakları İzleme örgütü BM'yi yardım yerine dünyada siyasetle uğraşmakla suçladı.

'Silah Ticareti, Kaçakçılık ve Tecavüz'

 

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki isyancılara Birleşmiş Milletler barış gücü askerleri tarafından silah satıldığı iddilarının yankıları devam ediyor.

Skandal BM'de büyük yankı uyandırırken, askerlerin altın kaçaklığına da karıştıkları belirlendi.

BBC'nin haberine göre, Pakistanlı ve Hintli barış gücü askerleri ülkedeki milislere altın ve fildişi karşılığında silah verdi. 2005 yılında gerçekleşen bu olay, İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından anlaşılınca, yapılanlar BM'ye rapor edildi. Haberin ardından BBC'ye açıklama yapan Birleşmiş Milletler Soruşturma Birimi Başkanı Inge-Britt Ahlenius, "Olayın üzerinden çok uzun zaman geçti, Kongo'da olup bitenlerle ilgili detayları hatırlamıyorum" dedi.

Ancak İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün BM'den sorumlu birim başkanı Steve Crawshaw, BM'yi suçlayarak, "BM'de artık barış değil siyaset yapılıyor. Kuruluş Pakistan'la ilişkilerini bozmak istemediği için yasadışı faaliyetlere göz yumuyor" diye konuştu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü BM'den sorumlu birim başkanı Steve Crawshaw NTVMSNBC'ye Kongo'da olup biteni anlattı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü BM'den sorumlu birim başkanı Steve Crawshaw

ELİMİZDE BELGELER VAR

"İnsan Hakları İzleme Örgütü yıllardır Kongo'da çalışıyor. Kongo'da bulunan BM barış gücü askerleri isyancı gruplara silah satıp karşılığında altın alıyor. Fotoğrafları ve belgeleri elimizde. BM'nin bir raporu daha var elimizde. Bu raporda ülkede altın kaçakçılığının yapıldığına dair yazışmalar yer alıyor."

BM, SUÇU 1 KİŞİNİN ÜZERİNE ATTI

"İllegal altın ticareti ve gizli işbirliğinin tam olarak ne zaman başladığını bilmiyoruz ama resmen 2005 yılından itibaren başladığı bilgisine sahibiz. Olayın için pek çok asker var ama BM olayın daha fazla ayyuka çıkmaması için suçu Pakistan Barış Gücü'nden sadece bir yetkilinin üzerine attı. Küçük bir olaymış gibi lanse edilmeye çalışıldı. Oysa 7 milyon dolarlık altın kaçırıldı. Yıllardır süren yolsuzlukları bir kişinin yapmasının mümkün olmayacağını herkes biliyor. Pakistan ise suçu tamamen reddediyor. Silah ve altın kaçakçılığı bu ülkede yıllardır yapılıyor. Bunlar devam ettiği, silahlar satıldığı sürece ülkede daha çok insan ölecek."

BM ASKERLERİ ÇOCUKLARA TECAVÜZ ETMİŞTİ

"BM'nin bu olayların üzerine gitmemesi ve araştırmaması gerçekten çok endişe verici bir durum. Düşünebiliyor musunuz, Barış Gücü adı verilen bir kuruluş, yolsuzluk yapıyor. Huzuru sağlaması gerekirken şiddeti teşvik ediyor. BM altın kaçakçılığını ve isyancılara silah verildiğinin farkında fakat yazdığı rapora bunu dahil etmiyor. Bizim görevimiz insan haklarına aykırı suçları ortaya çıkarmak, fakat bir işe yaramadı, çünkü BM bu olayları yalanladı. Bu dehşet verici bir durum. BM, Kongo'da ilk defa insan haklarını ihlal etmiyor; hatırlanırsa 2005 yılında BM Barış Gücü yetkililerinin çocuklara tecavüz ettiği de ortaya çıkmıştı."

BM SİYASET YAPIYOR

"BM yaptığı yolsuzlukları siyasi ilişkilerini bozmamak için örtbas ediyor. BM'ye en çok asker yollayan ülke Pakistan, onlara ihtiyaçları var. Pakistan BM'yi askerlerini geri çekmekle tehdit ediyor. Mutlaka işin içinde bilinmeyen başka siyasi meseleler de var. Ayrıca tüm meseleler bir kaynağa dayanıyor, o da para. Pakistan BM'ye maddi destek sağlıyor, BM de sesini çıkarmıyor ve boyun eğiyor. BM Barış Gücü'nün ciddi anlamda sorgulanması gerekir. Barış Gücü barışa ihanet ediyor. Buna engel olmalıyız."

BM BASKI UYGULAMALI VE SORUMLULUK ALMALI

"BM, asker gönderen ülkelere baskı uygulayabilmeli ve gereken idareyi göstermeli. Meseleye 'asker yollayan ülke ilgilensin' diye yaklaşmak, sorumlulukların reddetmektir. Barış gücü yetkililerinin teker teker araştırılması gerekir. Barış gücünde görev alanların bir kısmı eski suçlular... Suça eğilimleri hala devam ediyorsa, hemen uzaklaştırılmalı. Kısacası BM daha fazla sorumluluk almalı."

BM DÜNYANIN HER YERİNDE, ORALARDA NELER OLUYOR?

"BM Pakistan Barış Gücü'nün yaptığı yolsuzlukların yanında, Hindistan Barış Gücü'nün de BM helikopteri ile Kongo'da bulunan ve dünya miras listesinde yer alan Verunga Parkı'ndan fildişi aldığı iddia ediliyor. Bu olaylar sadece Kongo'nun küçük bir bölümünde ortaya çıktı, oysa BM barış gücü dünyanın her yerinde var. Orada neler olup bittiğini tahmin etmek bile istemiyoruz."

 

Kaynak: BBC / NTVMSNBC


 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2008, 18:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
selahaddin elkurdi
selahaddin elkurdi - 11 yıl Önce

bunlar haçlı askeridir vahşi ve barbar asıl terörist bm dir.çünkü kaniçici amerika ve israil onun yardımıyla terör estiriyor sonra. bm barış gücü geliyor onların şeytanca planlarını uygulamak için.

banner39

banner36

banner37

banner35