banner15

Silaha Karşı 'Silahlı' Mücadele

Gittiğiniz sinemada, koltuğunuza kurulup bir film izlemeye hazırlanırken karşınıza bir silah reklamı çıksa şaşırır mıydınız? Hem de reklamı yapılan sıradan bir silah değil, dünyanın en popüler silahı AK-47, nam-ı diğer Kalaşnikof ise ne düşünürsünüz?

Silaha Karşı 'Silahlı' Mücadele

Reklam filminde, bir alışveriş kanalının sunucuları, Kalaşnikof'un ne kadar becerikli ve kullanımı kolay bir silah olduğunu gösteriyor. Bu aslında Uluslararası Af Örgütü, Amnesty International'ın, İngiltere'deki 300 sinema salonunda, silahlarla mücadele için başlattığı yeni kampanyanın parçası. Uluslararası Af Örgütü sözcüsü Steve Ballinger, BBC'ye yaptığı açıklamada reklam filmini şöyle anlattı.

"Bu iki dakikalık bir sinema reklamı. Ekranda bir erkek bir kadın iki sunucu var. Ekrandan sürekli grasfikler, ve silahın fiyatı geçip duruyor. Size AK-47'yi anlatıp ne kadar iyi bir silah olduğunu ve bu kadar iyi bir fiyata başka yerde bulamayacağınızı söylüyorlar. Daha sonra ise silahın ne kadar kolay kullanılabildiğini göstermek üzere stüdyoya küçük bir çocuğu çağırıyorlar. Burada amacımız, tüm dünyada çocuk askerlerin bu silahı kullandığını hatırlatmak." Peki Uluslararası Af Örgütü bu reklam filmiyle ne elde etmeyi amaçlıyor?

Steve Ballinger, bu kez, her zaman yaptıkları gibi insanların bir Af Örgütü kampanya mektubunu imzalamalarını istemediklerini belirterek ekledi: "Bu kampanyaya destek verenlerden, kampanya dilekçesine cep telefonlarından gönderecekleri kısa mesajlarla katılmalarını bekliyoruz. Kampanyanın genel hedefi ise, Birleşmiş Milletler'i harekete geçirebilmek. Haziran ve Ekim aylarında, silah ticaretini tartışacaklar toplantılarda konunun gündeme gelmesini sağlamak." "Silah ticareti, çocuk askerler gibi konulara dikkat çekebilmek için önümüzde çok kısa bir süre var. Bu kampanyayla çok sayıda kişiye ulaşmayı amaçlıyoruz."

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48