Silahlanma yarışı tam gaz sürüyor

Krizin vurduğu dünyada herşeye rağmen para harcanmaktan asla vazgeçilmeyen tek ürün silah!

Silahlanma yarışı tam gaz sürüyor

 

Mucahid Yıldız- Dünya Bülteni- Almanya

Amerika Birleşik Devletleri’nin birinciliği kimseye kaptırmadığı silahlanma yarışı tüm hızıyla devam ediyor. Son verilere göre dünyada silahlanma için harcanan para geçen yıl 1,5 trilyon Dolara ulaştı. Nobel barış ödülü alan Obama’nın ABD’ye başkan olması silahlanma politikasında hiçbir değişiklik sağlayamadı.

Dünyada yaşanan ekonomik krizlere ve yüksek borçlanmalara rağmen milyarların harcandığı silahlanma politikasının önüne geçilemiyor. Stockholm Barış Araştırma Kurumu SIPRI’nin verdiği bilgiye göre geçen yıl silahlanma harcamaları yüzde 5,9 oranında artarak 1,5 Trilyon Dolar’ı buldu. SIPRI tarafından yayınlanan yıllık raporda son on yıl içinde dünya çapında silahlanmanın yüzde 49 oranında arttığı bildirildi.

Dünyadaki toplam silahlanma harcamalarının yüzde 54’ü ABD tarafından yapıldı. ABD 2009 yılında, Çin’in silahlanma için ayırdığı bütçesini (100 Milyar Dolar) altıya katlayarak tam 661 Milyar Dolar harcadı. ABD’nin silahlanma harcamalarını arttırmasına, Afganistan’daki işgal kuvvetlerini iki misline çıkarması neden oldu.

ALMANYA 37.5 MİLYAR AVRO HARCADI

Geçen yıl Almanya da silahlanmaya devam etti ve Japonya’dan sonra ve Suudi Arabistan’dan önce yedinci sırayı alarak ilk ona girmeyi başardı. SIPRI raporuna göre Almanya geçen yıl silahlanma için 37,5 Milyar Avro harcadı. Almanların silah harcaması dünya genelinin yüzde 3’ünü oluşturuyor.

SIPRI’nin raporuna göre dünyadaki kriz ve yüksek borçlanmaya rağmen tek süper güç ABD ile Brezilya, Çin, Rusya ve Hindistan küresel ve bölgesel etkilerini arttırabilmek için daha fazla silahlanma yolunu seçtiler.

Ortalamanın üstünde bir şekilde silahlanmasını 2000 yılından bu yana artıranlar kendi petrol ve gaz kaynaklarına sahip olan ülkeler. Örneğin bunlardan Azerbaycan geçtiğimiz on yıl içinde silahlanmasını beş kat artırdı. Kazakistan’da ise bu oran yüzde 360 olarak tesbit edildi. Afrika ülkelerinden Cezayir ve Nijerya iki misli silahlanma harcaması yaparken, Çad yüzde 663 oranında artırdı.

TÜRK HALKI DA KRİZ DİNLEMEDİ

Krizin yarattığı tüketim daralması, bir çok sektörü olumsuz etkilerken, Türkiye'de de tabanca ve mermiye harcanan parayı azaltmadı.

Geçen yıl satılan tabanca ve fişekten elde edilen hasılat, önceki yıla göre yüzde 16 arttı. Vatandaşlar geçen yıl MKEK’den aldıkları 19 bin 302 adet tabanca, 38.8 milyon adet fişek için 80 milyon 904 bin lira ödedi.

İstatistiklere göre, MKEK, 2005 yılında 18 bin 577, 2006 yılında 18 bin 575, 2007 yılında 19 bin 994 adet tabanca satışı gerçekleştirdi. Ekonomik krizin etkisini göstermeye başladığı 2008 yılında da tabanca satışı hız kesmedi ve 19 bin 623 bin adet satış yapıldı. MKEK’de, Beretta, Browning, Glock, CZ Stojırna, CZ Zbrojovka, Heckler&Koch, HS 2000, Jerıcho, Sıg Sauer, Smıth&Wesson, MKE, Akdal, Arsan, Asilsan, Girsan, Sarsılmaz gibi bir çok markanın değişik çapta silahları bulunuyor.


 

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2010, 16:26
banner53
YORUM EKLE

banner39