banner39

Silahlı Örgütler Kız Çocuklarını Kullanıyor

Dünyanın çeşitli bölgelerinde 120 bin kız çocuğunun, iradeleri dışında, silahlı gruplar için çalıştırılmaya zorlandığını açıklayan Save the Children adlı yardım örgütü, bu kızlardan bazılarının sekiz yaşında olduğunu belirtti. Örgüt, bu çocukların Kolombi

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Silahlı Örgütler Kız Çocuklarını Kullanıyor
Uluslararası yardım örgütü "Save the Children" (Çocukları Koruyun), 10 binlerce kız çocuğunun, iradeleri dışında silahlı gruplar için çalıştırılmaya zorlandığını açıkladı. Kuruluş, 'çocuklara karşı ilan edilen savaşa karşı' acilen harekete geçilmesini istedi. Save the Children'ın hazırladığı rapora göre, 120 binden fazla kız çocuğu, savaşçı ya da başka hizmetlerde silahlı gruplar için çalışıyor. Bu kızların bazılarının sadece sekiz yaşında olduğu belirtiliyor. "Savaşın Unutulan Kayıpları: Silahlı Çatışma İçindeki Kızlar" başlıklı raporunu açıklayan örgütün Genel Direktörü Mike Aaronson, "İnsanlar savaşı düşündüğü zaman gözlerinin önüne kanlar içindeki erkekler geliyor. Fakat savaşın korkunç ve gizli yüzünü kızlar oluşturuyor" dedi. Uluslararası toplumun bu konuda hiçbir şey yapmadığını belirten Aaronson "Amacımız şok etmekten daha fazlası. Sistemi değiştirmeyi ve bu çocukların onurlarıyla, insanca yaşayabilmeleri için gerekli fonları oluşturabilmeyi hedefliyoruz" dedi. Aaronson sözlerini şöyle sürdürdü, "Kız çocuklarının bu inanılmaz istismarına karşı acil önlem alınmalı. Çocuklar üzerinden savaşa son vermenin zamanı geldi".
 
Sri Lanka'da 21 bin 500 kız asker
 
Raporda; kızların hemen hemen tamamının cinsel tacize maruz kaldığı ve genelde kaçmaktan çok korktukları vurgulanıyor. Kuruluşun söz konusu durumu özellikle kaygı verici bulduğu ülkeler ise Sri Lanka, Uganda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti. Sri Lanka'da 21 bin 500, Demokratik Kongo Cumhuriyet'inde 12 bin, Uganda'da da 6 bin 500 kız askerin olduğu sanılıyor. Save the Children'ın açıkladığı rakamlara göre, örneğin savaşa katılan kız çocuklarının Uganda ordusunun yüzde 33'ünü, Sri Lanka ordusunun ise yüzde 43'ünü oluşturdu belirtiliyor.  Kuruluş, kızların haklarının gasp edilmesinin önlenmesi için hükümetleri ve dünya liderlerini harekete geçmeye çağırıyor. Ayrıca, bu kızların onurlarını kazanıp normal yaşama dönmelerine yardım sağlayacak fonlar oluşturulmasını talep ediyor. Örgütün hazırladığı rapor kız çocuklarının asker olarak ya da ev işlerinde kullanıldığını; hemen hepsinin seks kölesi olarak sömürüldüğünü gösterdi.
 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?