banner39

Silivri'ye selam 12 bin kişiyi DP'de kopardı

Cindoruk'un Ergenekon savunmasına karşı çıkan 12 bin kişi DP'den istifa etti

Arşiv 18.06.2010, 15:18 18.06.2010, 16:46
Silivri'ye selam 12 bin kişiyi DP'de kopardı

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un Ergenekon'u savunması partiyi dağılmaya doğru götürüyor.

Diyarbakır'da basın toplantısı düzenleyen DP Genel Başkan Yardımcısı Salim Ensarioğlu, 12 bin kişiyle partisinden istifa ettiğini açıkladı. 60 yıldır ailece içinde bulundukları DP'yi artık tanıyamadığını belirten Ensarioğlu, "Menderes'i asan, Özal'ı ve Musa Anter'i öldüren bana Hakkari'de suikast düzenleyen Ergenekon'dur. DP'nin Ergenekon'u savunması ve her geçen halktan uzaklaşmasına yeter diyorum. Ailem ve dostlarımla birlikte istifa ediyorum." diye konuştu. 

DP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Salim Ensarioğlu, Diyarbakır il ve ilçe teşkilatlarıyla birlikte partilerinden istifa ettiğini açıkladı. DP Diyarbakır İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenlen Ensarioğlu, ailesi ve dostları olarak 1950'li yıllarda DP saflarında siyasete başladıklarını ve DP'nin 60 yıla yakın süredir demokrasi mücadelesi ve bayraktarlığını üstlendiklerini dile getirdi. 1960 ihtilali ile DP'nin kapatıldığını, daha sonra bu partinin devamı olan Adalet Partisi ve Doğru Yol Partisi kurucuları arasında yer aldıklarını hatırlatan Ensarioğlu, merkez sağda birlik arzusuyla Anavatan Partisi ile birleşme sürecini gerçekleştirdiklerini, ancak gelinen süreçte bunun gerçekleşmediğini söyledi.

"DP'DE EKSEN KAYMASI OLDU"

Diyarbakır'da yaptıkları hizmetlerle binlerce insanı kucakladıklarını belirten Ensarioğlu, ''Yarın kongremiz var. Kongrede, kimse yanlış anlamasın, ön plandayım, flaş isimim. Buna rağmen bu noktaya geldik, çünkü seçmeninden farklı bir noktadalar. Eksen kayması olmuş. Biz bunu artık taşıyamıyoruz. Bunun burada noktalanması gerektiğine inandım. İl ve ilçe başkanları ve yönetimle görüştüm. Ekseni kaymış ve halktan kopmuş olarak gördüğümüz için bu kararı verdik. Çok zor bir olaydır. Kürt seçmeninden kopmuş, bölgeden kopmuş. Şu saatten itibaren DP'den istifa ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"DP'NİN REFERANDUMA KARŞI OLMASI BİZİ SIKINTIYA SOKTU"


Bu kararı alırken kimse ile bir görüşmeleri olmadığını kaydeden Mehmet Salim Ensarioğlu, "Kendi kararımızdır. Ben ve dostlarım bağımsız olarak Türkiye'de değişen siyaseti takip edeceğiz." dedi.

Partisinin referanduma da karşı olduğunu hatırlatan Ensarioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu da bizi çok sıkıntıya soktu. Bana göre ihtilalin hazırladığı bir anayasayadır bu anayasa. Türküyle Kürdüyle herkesi kucaklayacak sivil bir anayasa olmalı. Tamamı değişmelidir. Partimin hayır demesine karşıyız.''

"MGK RAPORUNA KARŞI ÇIKTIĞIM İÇİN ERGENEKON BENİ ÖLDÜRMEK İSTEDİ"


Böyle bir almasında DP'nin Ergenekon'u desteklemesinin büyük etkisi olduğunu anlatan Ensarioğlu, Ergenekon olayına Cindoruk'tan farklı baktığını kaydetti.

Ergenekon'un devletin içinde kendini devletten daha güçlü, daha iyi kullanan ve insanları çıkarları için kullanan bir grup olduğunu anlatan Ensarioğlu şunları söyledi: "Ben de Ergenekon'dan çok zarar gördüm ve sıkıntı yaşadım. Ergenekon'dan dolayı bana 12 yıl koruma verilmiştir. İlk defa açıklıyorum. 1998 yılında Milli Güvenlik Kurulu raporu geldi. Türk-Kürt ayrımı yapılıyordu. Ben rapora karşı çıktım ve istifamı istedim. Bana rica ve emrettiler raporu imzalamam için. İmzalamadım ve birinci hedef oldum. 8 yıldır milletvekili değilim, ancak korumalarım halen yanımda. Türkiye bunu yeni tartışıyor, ben yıllardır biliyorum Ergenekon'u. Ben doğru yapmışım. Ergenekon'un yanlış olduğunu biliyorum. İnancım ve halkım için yine karşı çıkarım.''

Kaynak: CİHAN

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?