banner15

Şimdi de tapu ateşeleri geliyor

Bazı bakanlıkların Müşavir ve Ataşelerine şimdi de "Tapu Ataşesi'' ekleniyor.

Şimdi de tapu ateşeleri geliyor


Türkiye’nin yurt dışında 9 bin görevlisi var. Birçok bakanlığın Müşavir ve Ataşelerine şimdi de "Tapu Ataşesi’’ ekleniyor.

Yurt dışı temsilciliklere müşavir ve ataşe adı altında personel gönderen kamu kuruluşlarına Bayındırlık Bakanlığı da katılıyor. Bakanlık yurt dışındaki vatandaşların Türkiye’deki tapu kadastro işlemlerini çözmek için ‘’Tapu Ataşesi’’ atayacak. Bu konuda TBMM’ye Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün teşkilatına ilişkin bir kanun tasarsı sunuldu.

 

Türkiye, yurtdışı temsilciliklerinde görevlendirdiği geçiciler de dahil, 9 bin civarında personeli ile dünyaya açıldı ama "Müşavir Cumhuriyeti" haline de geldi. Hemen her bakanlıktan "Müşavir" adı altında yurtdışına gönderilen temsilcilere, ayda en az 5 bin dolar maaş ödenirken, geçtiğimiz günlerde de ‘’Hakim Ataşe’’ gündeme gelmişti. Adalet Bakanlığı da yurt dışına 100 civarında ‘’Hakim Ataşe’’ gönderecek. Bu hüküm Adalet Reformu strateji taslağına konuldu ve yurt dışını temsilciliklere ‘’Adli müşavir’’ gönderilmesi benimsendi.

 

DİL DE BİLMİYORLAR

 

Türkiye’nin yurt dışında 200’e yakın Büyükelçilik, Başkonsolosluk ve Konsolosluklarında, Çalışma Turizm, Tarım, Basın, Güvenlik, Din, Eğitim, Kültür, Hazine, Maliye, Dış Ticaret ve İdari adı altında çok sayıda müşaviri bulunuyor.

 

Türkiye yurtdışında en çok Ataşe ya da Müşavir adı altında personel bulunduran ülkelerden biri… Aynı temsilcilikte Maliye, Hazine, Dış Ticaret ve DPT'nin ayrı ayrı müşavirleri var. Üstelik bu görevlere tayin edilenlerin büyük bölümü de yabancı dil bilmiyor. Müşavir ya da ataşelerin bir de yardımcısı bulunuyor.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 01:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48