banner39

Şimşek: Gıda krizine karşı GAP'ın hızlanmalı

Dünyada büyük bir gıda krizi olduğunu belirten Bakan Şimşek, GAP'ın hızlanmadırılmasını istedi.

Arşiv 25.05.2008, 10:33 25.05.2008, 13:08
Şimşek: Gıda krizine karşı GAP'ın hızlanmalı

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, ''Dünyada büyük bir gıda krizi var. Türkiye'nin bu gıda krizine karşılık en önemli stratejisi, GAP gibi bölgesel kalkınma projelerinin hızlandırılmasıdır'' dedi.

Iğdır'da gezi ve incelemelerini sürüdüren Mehmet Şimşek, Aralık ilçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, GAP ile ilgili çalışmaların hızlandırılacağını söyledi.

Şimşek, GAP projesinin yalnızca sulama boyutunun değil, eğitim, turizm ve ulaştırma boyutunun da olduğunu belirterek, "Dünyada büyük bir gıda krizi var. Türkiye'nin bu gıda krizine karşılık en önemli stratejisi GAP gibi bölgesel kalkınma projelerinin hızlandırılmasıdır. Sonuç olarak Türkiye'de tarımda üretken kapasiteyi artırmak, istihdamı artırmaya yönelik proje GAP projesidir" dedi.

Şimşek, "Bunun içinde gerekli istihdam paketi ve kaynak tahsisi yapıldı. Önümüzdeki birkaç yıllık süreçte, 20 yıldır devam eden GAP projesini sonuçlandıracağız. Bu proje ülkemiz için, bölgemiz için Türkiye'nin rekabet gücü için, dış ticaret açığının kapatılması için. Her açıdan GAP projesinin tamamlanması Türkiye'nin faydasındadır" diye konuştu.

Şimşek, ayrıca Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne ücretsiz elektrik verilmesinin söz konusu olmadığını bildirdi.

Gazetecilerin, "Kapatma davasının ekonomiye ve enflasyona etkisi olmuş mudur?" biçimindeki sorusunu da yanıtlayan Şimşek, "Kapatma davasından dolayı kısa dönemli mikroekonomik değişiklikleri ilişkilendirmek tabii ki zor. Dünyada bazı sıkıntılar var. Kapatma davasının getirdiği belirsizlik var. Onun kur ve faiz konularına yansımaları olabilir. Dolayısıyla enflasyonun bu şekilde etkilenip etkilenmediği tartışılabilir. Ama bizim gündemimiz de reform var" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE'DE SİYASİ İSTİKRAR ZEDELENMEZ"

Türkiye'nin önünü uzun vadede açacak reformlara imza attıklarını ifade eden Şimşek, "Sosyal güvenlik, istihdam, yap-işlet-devret, yatırım reformlarını gerçekleştirdik. IMF programı başarılı bir şekilde sonuçlandırıldı. Türkiye yoluna devam ediyor. İnşallah Türkiye'de siyasi istikrar zedelenmez. Türkiye, bu son dönemde yakaladığı bu çıkışı devam ettirir" dedi.

"Ben buna inanıyorum. Türkiye, Batı ile gelişmiş dünya ülkeleriyle arayı kapatıyor. Son 5-6 yılda bunun çok büyük bir örneğini yaşadık" diyen Mehmet Şimşek, "Türkiye,son 5-6 yılda gösterdiği performansı, cumhuriyet tarihinde hiçbir dönem göstermemişti. Büyüme, kişi başına milli gelir, enflasyon, yatırımlar istihdam ile her açıdan Türkiye gerçekten de en parlak dönemini yaşıyor" diye konuştu.

Şimşek ayrıca, "Biz, Türkiye'nin yakaladığı bu çıkışı devamlı ve kalıcı hale getireceğiz. Bunun adımlarını atıyoruz. Bizim gündemimizde reform var, iş aş var. İstiyoruz ki bahsettiğiniz konudan vatandaşımız az etkilensin, hiç etkilenmesin diye çalışıyoruz. Bizim gündemimiz bu" dedi.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?