banner39

Şimşek: İlk kez tek haneli faiz söz konusu

Maliye Bakanı Şimşek, "Piyasa ekonomisine geçildiğinden beri ilk defa tek haneli faiz söz konusu" dedi.

Arşiv 10.12.2009, 22:16 10.12.2009, 22:16
Şimşek: İlk kez tek haneli faiz söz konusu

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin çok önemli bir virajda olduğunu belirterek, piyasa ekonomisine geçildiğinden beri Türkiye'de ilk defa tek haneli faizin söz konusu olduğunu söyledi.

Bakan Şimşek, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) tarafından düzenlenen "2009 Gaziantep'in Yıldızları" törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son yıllarda ekonomide elde ettiği başarılara dikkat çekti.

Şimşek, faizi tek hanede tutmanın, Türkiye için önemli kazanımlardan olacağını belirterek, "Bunun faydalarını kat kat göreceksiniz. Borçlanma maliyetleri böyle kalırsa inşaattan diğer bütün sektörlere kadar iç talepte ciddi artış olur. Biz faizleri 2, 2,5 yıl tek hanede tutabilirsek, faiz faturamızı yarı yarıya azaltabiliriz. Bu ne demek biliyor musunuz? Bu, eğitime, sağlığa, altyapıya Ar-Ge'ye daha fazla harcama yapabileceğiz demektir.'' dedi.

Şimşek, ekonominin kalıcı büyümesi için desteklenmesi gerektiğine dikkat çekti. Bunu da öncelikle bankacılık sektörünün yapabileceğini belirten Şimşek, şöyle konuştu: "Krizde birinci sınıf şirketler, yatırımlarını erteledi, kredi taleplerinde daralma oldu. Ekonominin omurgasını oluşturan ve krediye ihtiyacı olan KOBİ'lere ise riskli diye kaynak aktarılmadı. Gelinen süreçte bankacılık sektörün karlı bir dönem geçirdi ve krizden sağlıklı bir yapıyla çıktı."

Bundan sonra bankacılık sektörünün ekonomiye ciddi destek olabileceğine inandığının aktaran Şimşek," Düşük enflasyon, düşük faiz ve sağlıklı bankacılık sistemi önümüzdeki dönem şuna işaret ediyor; etrafımızda tekrar artçı depremler olmazsa, Türkiye'nin ciddi büyüme patikasına gireceğine gösteriyor. Düşük enflasyon, düşük faiz ve sağlıklı bankacılık, Türkiye'ye yüksek büyüme olarak geri dönecek. " diye konuştu.

Kaynak: CİHAN


banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?