banner39

Şimşek kızdı: Burası muz cumhuriyeti değil

Doğan Medya'ya kesilen cezayı başka yönlere çekmeye çalışanlara Maliye Bakanı sert çıktı.

Arşiv 08.10.2009, 14:33 08.10.2009, 16:39
Şimşek kızdı: Burası muz cumhuriyeti değil

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Doğan Yayın'a usulsüzlük nedeniyle kesilen 3.2 milyar dolarlık cezanın "tamamen teknik" olduğunu belirterek işi siyasi yöne çekmeye çekmek isteyenlere sert tepki gösterdi.

Bakan Şimşek, yaptığı açıklamda "Bu ülke bir muz cumhuriyeti değil. Süreci siyasi olarak etkilemeye yönelik bir girişim kesinlikle olmadı" dedi.

Wall Street Journal, Mehmet Şimşek'in İstanbul'daki IMF toplantılarının sonunda gazetecilere konuşurken Doğan Yayın'a usulsüzlük ve vergi kaçırma nedeniyle ceza olayını "küçümsediği"ni yazdı.

Mehmet Şimşek'in, Türkiye'nin yargısı ve vergi sistemini "tutkulu" bir biçimde savunduğunu kaydeden gazeteye göre, Şimşek, Doğan Yayın'a verilen cezanın "tamamen teknik" olduğu açıkladı.

Şimşek, "Bu ülke bir muz cumhuriyeti değil. Güçlü kurumlar var ve bu kurumlar yeni değil. Bu süreci siyasi olarak etkilemeye yönelik bir girişim kesinlikle olmadı" şeklinde konuştu.

Doğan Yayın konusunun, hükümetin yaygın vergi kaçakçılığına karşı mücadelede başlattığı birçok çalışmalardan sadece biri olduğunu belirtti ve "Vergi sistemi yatırımlar açısından çok önemli. Bu tür hadiselerde, onların yatırım iklimini olduğundan farklı göstermelerine izin vermeyeceğiz" dedi.


banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?