banner39

Şimşek: Mali disiplini korumalıyız

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mali disiplini korumak ve faizi tek hanede tutmak gerektiğini belirtti.

Arşiv 18.03.2010, 04:35 18.03.2010, 04:35
Şimşek: Mali disiplini korumalıyız

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''Biz ne yaparsak yapalım, bu ülkeye yapacağımız en büyük iyilik, mali disiplini korumak ve faizi tek hanede tutmaktır. Bundan daha büyük bir kazanç olamaz'' dedi.  
 
Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikasının (İNTES) geleneksel yemekli toplantısı, Bilkent Otelinde yapıldı.

Toplantıya. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek eşi Esra Şimşek'le birlikte katıldı.

Bakan Şimşek, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ve dünya ekonomisini küresel kriz çerçevesinde değerledirirken, ağır bir kriz ortamının ardından dünyanın bir toparlanma sürecine girdiğini kaydetti.

Bundan sonraki süreçte dünyada ekonomik dengelerin yeniden kurulacağını anlatan Şimşek, bu kapsamda dengesizlikleri gidermeye dönük birtakım çalışmalar yapıldığını, önümüzdeki dönemde de büyük bir politika yanlışlığı yapılmazsa büyümenin nispeten artarak devam edeceğini ancak, gerek büyümede, gerek faiz oranlarında, 2007 yılı öncesine ve o döneme dönüşün bir miktar zaman alacağını ifade etti.

Türkiye'nin de, her ülkenin olduğu kadar küresel kriz ortamından olumsuz etkilendiğini ifade eden Şimşek, ülkenin krize özellikle bankacılık sektöründe hazırlıklı yakalandığı ve krize karşı büyük dayanıklılık gösterdiğini belirtti.

Mevcut durumdaki iyileşmede sadece dünyadaki ekonomik toparlanmanın değil aynı zamanda alınan tedbirlerin de büyük etkisi olduğunu anlatan Şimşek, ''gelinen noktada her ne kadar reel ekonomide bir daralma yaşandıysa da Türkiye, bu krizden bence, sağlıklı bir yapıda ve başarılı bir şekilde çıkmıştır'' dedi.

Türkiye'nin, krizden maliye politikası ayağıyla çıkış stratejisini erken bir şekilde ortaya koyan nadir ülkelerden biri olduğuna dikkati çeken Şimşek, açıklanan orta vadeli mali programın oldukça gerçekçi olduğunu, daha 2009 yılında hedefleri önemli ölçüde aştıklarını ve başarılı bir performans yakaladıklarını kaydetti.

Çıkış stratejisini erken açıklamanın Türkiye'ye önemli bir artı kazanç sağladığını anlatan Bakan Şimşek, konuşmasına şöyle devam etti:

''O sayede biz beklentileri belli bir çerçevede tuttuk ve o beklentiler çerçevesinde faizler tek hanede ve tek hanede kalmaya devam ediyor. Tek hanede kalırsa devlet bundan çok önemli kazançlar elde edecek. Devletin hala çok ciddi faiz yükü var biz bunu düşürdük aslında. Kamu finansmanı açısından baktığımızda faizi tek hanede tutmakla çok büyük kazanımlar elde edeceğiz. Bunlar da Türkiye'ye yatırım olarak dönecek. Çünkü biz bütçe açığını aşağıya çekebilirsek tabi ki eğitime, alt yapıya, AR-GE yatırımlarına daha fazla kaynak ayırabileceğiz. Arz yönlü Türkiye'nin üretken kapasitesini artıracak alanlarda belki vergi iyileştirmelerinde bulunabileceğiz ama mali imkan oluştuktan sonra.''

''ÜLKEYE YAPILABİLECEK EN BÜYÜK İYİLİK MALİ DİSİPLİNİ KORUMAK''

Vatandaş ve yatırımcı için faizlerin tek hanede tutulmasının yararlarını sıralayan Şimşek, ''biz ne yaparsak yapalım, bu ülkeye yapacağımız en büyük iyilik, mali disiplini korumak ve faizi tek hanede tutmaktır. Bundan daha büyük bir kazanç olamaz'' dedi.

Bankacılık sektörüne yönelik düzenlemeler hakkında da bilgi veren Şimşek, Türkiye'nin bu dönemde en büyük avantajının bankacılık sektörünün sağlam olması olduğunu ifade etti.

Bakan Şimşek, ''Nasıl ki faizde gelinen seviye Türkiye'nin görünümünü iyileştiriyorsa aslında bankacılık sektörünün sağlam yapısı da geleceğe dönük iyimser olmamızı sağlıyor. Bu süreç iyi yönetilmeseydi, ABD, İngiltere, Almanya, Dubai gibi bankalar batsaydı bunun yükü, eninde sonunda faturası, vatandaşa, dolaylı olarak herkese yansırdı'' diye konuştu.

İŞ GÜCÜ PİYASASI VE İSTİHDAM SORUNU

Konuşmasında istihdam konusuna da değinen Maliye Bakanı, verilerin iş gücü piyasasının Aralık ayında da iyileşmeye devam ettiğini gösterdiğini söyledi.

İşsizliğin bütün dünyanın karşı karşıya kaldığı önemli bir sorun olduğunu hatırlatan Şimşek, ancak kendilerinin kriz döneminde bile istihdam yarattığını ifade etti.

Şimşek, işgücüne katılımın 2009 Aralık ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon fazla olduğunu bildirdi.

İşsizliğin yapısal bir sorun olduğuna da işaret eden Şimşek, Türkiye'de kalifiye eleman sıkıntısı olduğuna dikkati çekti.

Bölgesel kalkınma projelerinin de işsizliği azaltmada çok önemli bir enstrüman olduğunu kaydeden Bakan Şimşek, Türkiye'de tarım, sulama gibi alanlarda büyük potansiyel bulunduğunu, yatırımlar doğru önceliklendirilirse, istihdam sorununun çok hızlı bir şekilde çözülebileceğini kaydetti.

Türkiye'nin en büyük sıkıntılarından birinin iş gücü piyasasında esnekliğin olmaması olduğunu belirten Şimşek, işsizliği azaltmak için hükümet olarak birçok tedbir aldıklarını, bu tedbirlerin de zamanla çalışacağını ifade etti.

GELİŞTİRİLECEK TEKNOLOJİ İLE KAYIT DIŞI ÇALIŞMAK ZOR OLACAK

Türkiye'nin en önemli darboğazlarından birinin de kayıt dışılık olduğuna işaret eden Şimşek, kayıt dışılığa gelir kaybı olarak bakmamak gerektiğini, özünde kayıt dışılığın, kalkınmanın, verimliliğin önündeki en büyük engel, haksız rekabetin temeli olduğunu vurguladı.

Kendilerinin kayıt dışılığı artık konuşmadan, tedbirleri uygulamaya koyarak azaltmaya çalıştıklarını bildiren Şimşek, bunun için Gelir İdaresi Başkanlığını daha güçlü bir konuma getireceklerini söyledi.

Bu kapsamda, personel yönetimine esneklik tanıyacaklarını, denetim elemanı almaya sınır koymayacaklarını anlatan Şimşek, teknolojiyi de yoğun şekilde kullanmaya başlayacaklarını söyledi. Bakan Şimşek, şöyle devam etti:

''Bir iki yıl içerisinde öyle teknolojiler uygulamaya konulacak ki artık vergi kaçırmak, yani kayıt dışı çalışmak çok zor olacak. Öyle teknolojiler var ki her üretilen 15 liranın üzerindeki bir ürüne bir tane etiket yapıştırıyorsunuz, dijital bir etiket diyelim ki ve bununla, bir makina aracılığıyla bir iki dakika içinde bütün ürünleri okuyabilirsiniz. Bir kamyonu bir TIR'ı bir kaç dakika içinde tarayabilirsiniz, radyo frekansı kullanarak. Biz şunu diyebiliriz ki, eğer siz takım elbise üretecekseniz her takım elbiseye şunu takacaksınız. O ürünü kimin ürettiği, kaçıncı ürün olduğu, tarihi.. vs. Varsayalım ki onları bize, idareye bildireceksiniz. Diyelim ki bildirmediler, ürettiler TIR'a da koydular gönderdiler. TIR'ı yolda yakaladınız. 5-10 dakikada o makinayla tarayabilirsiniz, ürünlerin kaydının olup olmadığını.''

Gelir vergisi ve kurumlar vergisi ayağında vergi tabanını genişletmek gerektiğini vurgulayan Bakan Şimşek, bunu genişletmek için de teknolojiyi sonuna kadar kullanacaklarını, idareyi güçlendireceklerini söyledi.

''KAMU-ÖZEL İŞBİRLİĞİ MODELİ ORTAYA DAHA İYİ KONULMALI''

Kamu yatırımlarında ulaştırmaya çok önem verdiklerini anlatan Şimşek, önceliğin, ülkenin rekabet gücünü artıracak alanlar olduğunu söyledi.

Çok uzun vadede getirisi önemli olacak kamu yatırımlarının artırılması için alternatif finans kaynaklarının da yaratılması gerektiğine işaret eden Şimşek, finansman için büyük rekabet olduğunu, Türkiye'nin de gelişmiş ülkelerde kullanımı yaygınlaşan kamu -özel işbirliği modelini ortaya daha iyi koyması ve uygulaması gerektiğini ifade etti.

150 METREKARENİN ALTINDA KONUT TESLİMLERİNDE KDV İADESİ

150 metrekarenin altında konut teslimlerinde KDV iadesine ilişkin bir soru üzerine de Bakan Şimşek, şu değerlendirmeyi yaptı:

''150 metrekare önemli bir büyüklük. 150 metrekare demek aslında Türkiye'de yapılan neredeyse bütün konutlar demek. Yani çok lüks villalar, muhteşem daireler hariç 150 metrekare büyük alan. Biz burada demişiz ki (yüzde 18 ile siz bu işi yapın, yüzde 1 ile satın. Ama devlet olarak bunun yükünü kaldıracak bir kapasitemiz yok. 40 milyar lira üzerinde birikmiş bir stok var.

Bir düzenleme yapalım deseniz ayağa kalkacaksınız, yapmayalım deseniz, mevcut imkanlar çerçevesinde elimizden geleni yapacağız. İmkanlarımız artarsa bir gün tutmayız ama imkanlar sınırlı.''

İNTES BAŞKANI KOÇOĞLU

İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu da, sektörün gelecekteki 10 yılı büyüteç altına alındığında tarım ve enerji yatırımlarının ön planda olduğunu söyledi.

Özelleştirme ihalelerinde aynı şirketlere ihalelerin verilmesinin dengesiz bir dağıtımı ortaya koyacağını ifade eden Koçoğlu, ''özelleştirme ihalelerinde sektörün heterojen yapısının dikkate alınmasını bekliyoruz. Çünkü özelleştirmelerdeki aktörler bizleriz'' dedi.

İNTES Başkanı, 150 metrekarenin altında konutlar için KDV iadesi konusunun da, sektör için yıpratıcı olabildiğini söyledi.

Konuşmaların ardından İNTES Başkanı Koçoğlu, Bakan Şimşek'e, çini bir tabak hediye etti. Bakan Şimşek, toplantıya katılan sektör temsilcileri ile de bir süre sohbet ederek, sorunlarını dinledi.

Kaynak: Zaman 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?