banner15

Sine-i millete dönen parti oldu mu?

Özellikle parti kapatmalarda gündeme gelen sine-i millete dönme kararını hangi siyasi partinin verdiği soruşturuluyor.

Sine-i millete dönen parti oldu mu?

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Ak Parti’nin anayasa oylamasında fire vermesi sine-i millet çağrılarını tekrar gündeme getirir mi bilinmez ama, bu tabiri siyasi hayata sokan Demokrat parti olmuştur.

7-11 Ocak 1947’de toplanan DP 1. Kongresinde iktidar partisi CHP’nin uygulamaları eleştirildikten sonra “hürriyet-i Milli” kabul edilmiştir. Bu bildiride yargının hükümetin denetiminden çıkarılması istenmiş, seçim kanununda yeniden düzenlenmesi istenerek devlet başkanlığı ile parti başkanının aynı kişide birleştirilmesinin önlenmesi belirtilmiştir.

Eğer İsmet İnönü liderliğindeki CHP, bu istekleri kabul etmezse DP milletvekilleri topluca istifa ederek sine-i millete döneceklerdir.

Siyasi partiler sine-i millete dönmek tabirini sık sık kullanmışlarsa da hiçbir parti millete dönme cesaretini gösterememiştir. Kişisel olarak sine-i millete dönerek sözünü tutan tek milletvekili DYP Hatay milletvekili Tayfun Sökmen olmuştur. Özal’ın Cumhurbaşkanı seçilince sine-i millete dönme kararı alan tayfun Sökmen, 3 dönem sonra yine milletten meclise dönerek MHP çatısı altında milletvekilliğini sürdürmüştür.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2010, 11:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35