banner39

Sınır illerinden vergi alınmasın önerisine destek

Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki işadamları, Devlet Bakanı Kürşet Tüzmen'in sınır illerinden 20 yıl süreyle vergi alınmaması önerisinde destek çıktılar.

Arşiv 22.04.2009, 15:04 22.04.2009, 15:04
Sınır illerinden vergi alınmasın önerisine destek

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki sınır illerinden 20 yıl süresince vergi alınmaması önerisine bölgedeki iş adamlarından destek geldi.

Bakan Tüzmen'in dün Mardin Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen TÜRKONFED Başkanlar Konseyinde dile getirdiği Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki sınır illerinde 20 yıl süresince gelir ve kurumlar vergisi muafiyeti uygulanması önerisi bölgedeki iş adamlarını sevindirdi.

Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası (ŞTSO) Başkanı Osman Geliş, AA muhabirine, Bakan Tüzmen'in önerisini çok olumlu ve yerinde bir teklif olarak gördüklerini, bu teklifin hayata geçirilmesinin ardından bölgede hızlı değişim yaşanacağını söyledi.

Vergi muafiyetinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin, diğer bölgelerle arasındaki gelişmişlik farkının giderilmesine büyük katkı sunacağını vurgulayan Geliş, ''Vergi alınmaması sınır illerine dolayısıyla da bölgeye yatırım demektir. Yatırım da bölgenin en büyük sorunu olan işsizliğin azalmasını sağlar. Bakan Tüzmen'in teklifini destekliyor ve acilen uygulanmaya konulmasını istiyoruz'' dedi.

DEVLETİN KAYBI OLMAZ'

Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Derneği (GÜNSİAD) Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin sınır illerinde toplanan vergi miktarının düşüklüğüne dikkati çekerek, bunun devlet için büyük kayıp olmayacağını söyledi.

Söz konusu illerde toplanan vergi miktarının, toplanan vergilerin ancak yüzde 2'lik kısmını oluşturduğunu belirten Bedirhanoğlu, şöyle konuştu:

''Vergi miktarı çok düşük. Bu vergi alınmasa ne olur. Devletin kaybı olmaz. Aksine yaratacağı yatırım ve diğer gelişmelerle bu kayıp fazlasıyla telafi edilir.

Bölgenin kalkınma için geçmişte bazı teşvik yasaları uygulamaya konuldu. Ancak 3-5 yıllık olan bu uygulamalar yetersiz kaldı. Bu nedenle Bakan Tüzmen'in 20 yıllık teklifini çok iyi buluyoruz.

Uygulamaya başlanırsa bölgelerarası gelişmişlik farkı kalacak, göç önlenecek, işsizlik azalacak ve nitelikli bürokrat bölge görev yapacak. Teklifi destekliyoruz.''

ÖTV VE KDV'DEN VERGİ AÇIĞI KAPATILIR

Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu da vergi muafiyetine ilişkin daha önce açıklamaları olduğunu ve bunu bazı yetkililere aktardıklarını söyledi.

Bu teklifin Bakan Tüzmen'den gelmesinin çok önemli olduğunu ve bunun uygulanabilirliğini gösterdiğini kaydeden Kadooğlu, şöyle dedi:

''Bakan beyin açıklaması bizi son derece sevindirmiştir. 20 yıl sınır illerinden vergi alınmaması bütçeyi olumsuz etkilemez. Tam aksine gelir seviyesinin artması, sanayileşme ve üretimle bölgedeki tüketim artacaktır. Esnafın, işçinin ve memurun da geliri artmış olacak. Çünkü hiçbirinden vergi kesilmeyecek. Sonucunda tüketim artacak.

Tüketim sayesinde devletin elde ettiği KDV ve ÖTV'de büyük artış sağlanır ve vergi kaybı giderilmiş olur. Yatırım sayesinde işsizlik azalacak. İş için batıya göç etmiş olanlar geri dönecek. Bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlayacağına eminiz. Bu teklifi herkesin sahiplenmesini istiyor ve kısa sürede yasalaşmasını bekliyoruz.''

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?