banner15

Sınır Kapısı'nın yeri değiştiriliyor

Mardin'in Nusaybin ilçesinde, 54 yıldır hizmet veren Nusaybin Sınır Kapısının yeri değiştiriliyor.

Sınır Kapısı'nın yeri değiştiriliyor

Mardin'in Nusaybin ilçesinde bulunan ve Türkiye ile Suriye arasında geçişi sağlayan 54 yıllık Nusaybin Sınır Kapısı'nın yerinin değiştirilmesi için çalışmalar sürüyor. Türkiye ile Suriye heyetleri arasında yapılan görüşmeler sonucunda kapının yapılacağı yeni yer belirlendi.

Nusaybin Kaymakamı Ersin Emiroğlu, yaptığı Gaziantep'te 2-3 Kasım'da yapılan toplantıda, Suriye ve Türkiye tarafının yeni kapının yerinin nokta olarak 2006 yılında tespit edilmesi, 2007 yılında da inşaatının başlanması konusunda bir karar alındığını bildirdi.

Daha sonra 27-28 Kasım'da İçişleri Bakanlığı başkanlığında gümrükler, emniyet, karayolları ve kadastro genel müdürlüğünden oluşan bir heyetin önce Suriye'nin Kamışlı ilçesinde, sonra da Nusaybin'de toplantı gerçekleştirdiğini anlatan Emiroğlu, bu toplantılar sonucunda yeni kapısının nokta olarak yerinin belirlendiğini açıkladı.

Emiroğlu, 4 ay sonra heyetlerin tekrar bir araya gelerek planlarını ortaya koyacağını da ifade ederek, 2007 yılında yeni kapı için çalışmanın başlayacağını bildirdi.

Habur'un Yükü Azalacak

Habur Sınır Kapısının kapasitesini aştığını ve yeni kapının, Habur Sınır Kapısının yükünü hafifleteceğini aktaran Emiroğlu, Nusaybin'de açılacak yeni kapının yenileme çalışması nedeniyle sıkıntı çekildiğini, Habur'a destek olacağını bildirdi.

Emiroğlu, Türkiye ile Suriye arasında yapılan anlaşmada kapının transit hale getirilmesinin de bulunduğuna işaret ederek, böylece çıkışların Habur'dan ziyade yeni kapıdan yapılmasının tercih edileceğini söyledi. Emiroğlu, şöyle dedi:

“Çünkü Nusaybin kapısından Suriye-Irak arasındaki El Rabia Kapısına 76 kilometrelik bir mesafe var. Bu kapıdan çıkış yapanlar Suriye'den Irak'a 76 kilometrelik bir mesafede gidebilecekler. Bu da hem nakliyatçılar hem de ihracatçılar açısından bir avantaj olacak. Şu anki sınır kapısı 1952 yılında açılmıştı. Yeni sınır kapısının nokta olarak tespiti yapıldı. Karşılıklı heyetler gidip yerini tespit ettik. Ölçümleri yapıldı. Yeni kapı sanayi sitesine yakın olan bir bölgede yapılacak. İpek yoluna da çok yakın. O bölge içerisinde yeni kapı açılacak. Zaten bölge mayınlı ve kamu arazisi olduğu için kamulaştırma konusunda herhangi bir sıkıntı çekilmeyecek. Öncelikle plan oluşturulacak. Ne kadar bir alanın mayından temizleneceği ortaya çıkacak, sonra da mayınlar temizlenecek ve inşaata başlanacak.”

TOBB Yapmak İstiyor

Emiroğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) yeni kapıyı yapmak istediği yönünde duyum aldıklarını belirterek, bu durumda inşaatın 6 ay içerisinde tamamlanacağını kaydetti.

Türkiye ve Suriye arasında serbest ticaret anlaşmasının imzalandığını, kapının transit hale gelmesi ve geniş bir alana yayılması durumunda tahminlerine göre 2 bin kişiye istihdam olanağının sağlanacağına da dikkat çeken Emiroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yeni kapı bacasız bir fabrika olacak. Kapıyı Edirne'deki İpsala Sınır Kapısı'nın daha genişletilmiş halinde kurmak istiyoruz. 150 dönüme gümrük alanının kurulması, 150 dönüme de ihtiyat alanı bırakılarak 300 dönüme gümrük sahası kurma arzusundayız. Tabi gümrüklü sahada olması gereken pek çok yer olacak. Arama alanları, gümrük binaları, yolları, depoları ve yolcu salonları düşünüldüğünde bayağı büyük bir alan olacak. Tabi bundan ziyade biz gümrük kapısının açılmasıyla gelecek ticaretle oluşacak hareketliliği düşünüyoruz.

Türkiye ve Suriye arasında 2004-2005 yılının sonucunda Mardin'de serbest sınır ticaret bölgesi kurulması kararlaştırılmıştı. Yeni kapı açıldıktan sonra serbest sınır ticaret bölgesi de buraya inşa edilecek. Bu da başlı başına ekonomik bir gelir kaynağı olacak.”

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48