banner15

Sınıra askeri yığınak

Kuzey Irak sınırdında hareketlilik sürüyor, Kara Kuvvetleri sınıra asker yığıyor!

Sınıra askeri yığınak

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı'nın geçici bir süre için Şırnak’a taşınacağı öne sürüldü. Gabar bölgesine yerleşecek olan karargahı bizzat Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Ergin Saygun yönetecek.

Haberde, şu iddialar yer aldı: "Bu çerçevede, altı ay önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı birimleri içinde geçici tayinler yapılmış ancak subay ve astsubaylara sadece görev yerleri bildirilmişti. Şu aşamada tayinleri çıkan subay ve astsubayların görev yerlerine intikali gerçekleşiyor. Bolu ve Kayseri’deki komando tugayları ile iç güvenlik tugaylarının yanı sıra iki tugay daha oluşturularak bölgede gerekli güç koordinasyonu sağlandı. Gabar bölgesindeki karargahların yanı sıra bölgede etap etap askeri konteynır ve barakalar ile oluşturulan karargahın yan kuruluşlarıyla birlikte Kara Kuvvetleri'nin bu koordinasyonu yapacak birimleri de yerleştirildi.

Birlikler bölgeye kaydırılmıştı
Kayseri'den gelen birlikler Hakkari'nin Yüksekova ve Şemdinli, Isparta'dan gelen birlikler Çukurca ilçesinde Bolu'dan gelen birlik ise Şırnak'ın sınır bölgelerine yerleştirildi. Bölgede askeri hareketlilik sürürken, özellikle sınır bölgelerine tank, top ve askeri mühimmat sevkiyatı da sürüyor.

240 bin asker
Bölgedeki 240 bin askeri güç Diyarbakır’da bulunan Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı filoların desteğiyle hareket edecek. Hazırlıkların terörle mücadele yasasının hızla Meclis’e sevki ve ABD Dışişleri Bakanı Rice’ın Ankara ziyaretinin hemen öncesinde tamamlanması dikkat çekiyor".
Orgeneral Büyükanıt ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce yaptıkları sürpriz görüşmenin de hatırlatıldığı haberde, "Bu görüşmede Büyükanıt’ın Erdoğan’a Şırnak karargahının taşınması ile ilgili bilgi verdiği anlaşılıyor" denildi.

milliyet

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48