banner39

ŞİÖ: ABD'nin bölgedeki etkinliği daraltılacak

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te toplanan Şangay İşbirliği Örgütü zirvesinde ABD’ye karşı işbirliğini arttırma kararı alındı.

Arşiv 17.08.2007, 11:04 18.08.2007, 00:34
ŞİÖ: ABD'nin bölgedeki etkinliği daraltılacak

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te toplanan Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesinde ABD’ye karşı işbirliğini arttırma kararı alındı.

Rusya ve Çin’in önderliğindeki ŞİÖ’nün dün gerçekleştirilen 7. zirvesinden sürpriz çıkmadı. Zirvenin en önemli notları, Türkmenistan’ın örgüt içindeki rolünün güçlenmesi, İran’ın örgüte daha da yakınlaşması ile Moskova ve Pekin arasındaki diyalogun yumuşaması olarak verilebilir.

Daha önce ekonomiye vurgu yapan Çin Halk Cumhuriyeti lideri Hu Jintao, bu sefer Rusya lideri Vladimir Putin ile birbirine yakın açıklamalarda bulundu. Her iki liderde dünyadaki “adaletsiz düzen”i eleştirerek, ABD’ye atıfta bulundular.
Photo
Zirveden sonra liderler tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin bölgedeki ve Avrupa’daki etkinliğini daraltmak amacıyla askeri ve ekonomik işbirliği ve bölgesel istikrarın arttırılacağı ifade edildi.

Dün Bişkek’te yapılan zirveye katılan siyasiler toplam sekiz belgenin altına imzalarına attılar. İmzalanan belgeler; Dostluk ve İşbirliği Barışı, Bişkek Deklarasyonu, ortak iletişim ve uluslararası bilgi güvenliğini sağlamaya yönelik hareket planı.

Deklarasyonda ŞİÖ liderleri, “Orta Asya’da istikrar ve güvenlik sadece ve sadece bölgedeki ülkelerin girişimleriyle ve bölgesel iletişimle sağlanabilir” ifadelerini kullandılar.

Kırgızistan, ülkedeki ABD üslerini kaldırabilir

Ülkede bulunan ABD üslerinin kalkmasının zamanı geldiğini düşünen ŞİÖ’nün baskın liderleri Putin ve Hu Jintao, Bişkek’e bir kez daha talepte bulunmaya hazırlanıyor.

Kırgızistan, ABD hava üslerini 2001 yılında Afganistan’da başlayan terör karşıtı mücadeleden bu yana sınırları içerisinde bulunduruyor.

ABD’nin Orta Asya’daki etkisini azaltmak amacıyla istişarelerini devam ettiren ŞİÖ üyesi Kırgızistan’ın, bu üslerin kaldırılması yönünde ABD’den talepte bulunması bekleniyor.

Daha önce ABD üslerini kendi sınırları içerisinde bulunduran Özbekistan, Rusya ve Çin’in yaptığı talepten sonra, ABD üslerini ülkeden kaldırdı.

Bugün başlayan ŞİÖ zirvesinde Kırgızistan’daki ABD üsleri konusunun masaya yatırılması bekleniyor.

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırgızistan kaydadeğer projeler geliştirmesi halinde bu ülkeye 2 milyar dolarlık yatırım sözü verdi.

Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesi öncesinde Kırgız lider Kurmanbek Bakiyev ile bir araya gelen Rusya lideri, “Kırgız ekonomisine 2 milyar dolarlık katkıda bulunmaya hazırız. Önce projeleri görelim” dedi.
Kaynak: Rusya Online ve Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?