banner39

Şiraz'daki patlamadan ABD sorumlu tutuldu

İran'ın Şiraz şehrinde bir camide meydana gelen patlamadan ABD'de serbest faaliyet gösteren İran karşıtı bir grup sorumlu tutuldu.

Arşiv 22.05.2008, 12:46 22.05.2008, 12:57
Şiraz'daki patlamadan ABD sorumlu tutuldu

İran, ülkenin güneyindeki Şiraz'da bir camide meydana gelen patlamanın ardından İsviçre aracılığı ile ABD'ye protesto notası verdi.

İran'daki İsviçre Büyükelçiği ABD ilişkilerinden sorumlu yetkilisini Dışişleri Bakanlığı'na çağıran İran, İran'ın suçlamaları ile ilgili kanıt ve belgeleri teslim etti.

ISNA haber ajansının haberine göre, İran, Nisan'da Şiraz şehrinde bir camide meydana gelen patlamada ABD, İngiltere ve İsrail'in bağlantıları olduğunu bildirdi.

Camide meydana gelen patlamada 14 kişi ölürken, 200 kişi yaralanmıştı.

Patlamanın hemen ardından İran, olayın 1980'lerdeki İran-Irak savaşı ile ilgili bir törenden kalan patlayıcıların kaza sonucu patladığını bildirmişti. Ancak sonrasında yapılan incelemelerde İran olayın bir kaza olmadığı sonucuna vardı.

İran Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, "Şiddetli protesto notası verildi. Amerika'da terörist ve devrim karşıtı grup çok rahat hareket ediyor. Bu görüşmede, bu grubun terörist eylemleri hakkında kanıt ve belgeler sorumlu Amerikalı yetkililere iletilmek üzere İsviçre büyükelçilik yetkililerine verildi." dedi.

ISNA haber ajansı, İran'ın adaletin yerine gelmesi için Washington'un bu gruba ait ajan ve liderlerin Tahran'a teslim edilmesini istediğini kaydetti.

Reuters

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?