banner39

Sırbistan Başbakanı'ndan NATO'ya suçlama

Sırbistan Başbakanı Koştunitsa, "Kosova'da bir 'NATO devleti' için Sırbistan Nato tarafından bombaladı" iddiasında bulundu.

Arşiv 24.03.2008, 20:49 24.03.2008, 20:53
Sırbistan Başbakanı'ndan NATO'ya suçlama


Sırbistan Başbakanı Voyislav Koştunitsa, NATO'nun 9 yıl önce, Kosova'da bir ''NATO devleti'' kurmak için Sırbistan'ı bombaladığını iddia etti.

Koştunitsa, bombardımanın 9'uncu yıl dönümü dolayısıyla Tanjug ajansına yaptığı açıklamada, "NATO bombardımanında Sırbistan'ın tahrip edilmesindeki amacın Kosova'yı dünyanın ilk 'NATO devleti' yapmak olduğunun artık gün gibi ortada olduğunu" söyledi.

Belgrad'a göre, 24 Mart-10 Haziran arasında 78 gün süren bombardımanda yaklaşık iki bin sivil ile bin Sırp asker ve polis öldü.

Bu arada, Kosova Başbakanı Haşim Taçi, "NATO'nun Kosova'da özgürlük, barış ve demokrasi gibi Batı uygarlığı değerlerini savunmak için harekete geçtiğini" ve dokuz yılın ardından Kosova'nın özgür olduğunu kaydetti.

Bağımsızlığını ilan eden Kosova, 1999'da Sırbistan ve Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'e (1941-2006) karşı başlatılan NATO'nun tarihindeki tek savaş sonunda, NATO ve BM himayesine geçmişti.

Putin yardım gönderiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, Rus hükümetine Kosova'da Sırpların yaşadığı bölgelere insani yardım gönderilmesi konusunda hazırlık yapılması talimatı verdiği belirtildi.

Putin, Rus kabinesiyle toplantısında Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Kosova'da Sırpların yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki insani durumun giderek kötüleştiği şeklindeki açıklamasından sonra Başbakan Viktor Zubkov'a bu konuyla ilgilenmesi talimatını verdi.

Bölgeye yapılacak insani yardım jestinin herhangi bir siyasi konuylai lişkilendirilmemesi gerektiğini söyleyen Putin, "Eğer insani yardım gerekiyorsa yapalım. Ancak kesinlikle buna herhangi bir siyasi renk katmama şartıyla" ifadelerini kullandı.

İnsani yardım konularının siyasi konulardan ayrı olarak ele alınması gerektiğini söyleyen Putin, "Olayın insani boyutundan bahsettiğimiz zaman, etnik kökenine bakmadan bu bölgede (Kosova'da Sırpların yaşadığı bölgeler) yaşayan tüm nüfus gerçeğinden hareket etmeliyiz" dedi.

Lavrov da bunun üzerine, "Bu talebi yerine getirmemizin önemli olduğuna inanıyoruz. Bölgede temel ihtiyaçlar arasında ilaç, tıbbi araç gereç, gıda ve hijyen ürünleri bulunuyor" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?