banner39

Sırbistan Çalışma Bakanı TBMM'de

Sırbistan Çalışma Bakanı Rasim Ljajiç, Kosova konusunu barış yoluyla çözmek istediklerini ve Savaş istemediklerini söyledi.

Arşiv 13.02.2008, 17:03 13.02.2008, 17:03
Sırbistan Çalışma Bakanı TBMM'de


Sırbistan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Rasim Ljajiç, Kosova sorununu barışçı yollarla çözmek istediklerini bildirerek, ''Savaş istemiyoruz'' dedi.

Ljajiç, TBMM Türkiye-Sırbistan Parlamentolararası Dostluk Grubunu ziyaret ederek Başkan Ramazan Başak ve grup üyesi milletvekilleriyle görüştü.

Konuk Bakan Ljajiç, TBMM'de dostluk grubu oluşturulmasından duyduğunu memnuniyeti ifade ederek, dostluk gruplarının iki ülke ilişkilerine katkı sağlayacağını söyledi.

Türkiye'nin kendileri için jeopolitik ve diplomatik açıdan önemli bir ülke olduğunu kaydeden Ljajiç, iki ülke arasında politik veya ekonomik ilişkileri engelleyecek sorun bulunmadığını ifade etti.

'SAVAŞIN ETKİLERİ HALA ÜZERİMİZDE'

Türkiye ile Aralık ayında serbest ticaret anlaşması imzalayacaklarını anlatan Ljajiç, ''Sırbistan, Rusya ile bağlı bir ülke. Bu da Türkiye için avantaj sağlayabilir. Türk yatırımcıları bekliyoruz ve Türkleri yanımızda görmek istiyoruz'' dedi.

Ljajiç, bir savaş yaşadıklarını ve savaşın etkilerini hala üzerlerinde hissettiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

''Eski Yugoslavya'daki bütün milletlerle ve komşularımızla ilişkilerimizi geliştirme çabasındayız. Şu anda Kosova sorunumuz var. Bütün bölgeyi etkileyebilecek bir çözüm sürecindeyiz. Tabii ki orada yaşayan Arnavutların hakları korunmalı ama Sırbistan'ın hakları da gözardı edilemez. Biz, politik çözüm bulmak için gayret ediyoruz. Barışçı yollarla çözüm istiyoruz, savaş istemiyoruz.''

BALKANLAR

TBMM Sırbistan Dostluk Grubu Başkanı Ramazan Başak da Balkanlardaki barışın önemine dikkati çekerek, Türkiye'nin Sırbistan için hassas olan konularda temkinli bir politika izlediğini söyledi.

Başak, Türkiye'nin Kosova konusunda izlediği politikanın Sırbistan tarafından da takdirle karşılandığını vurgulayarak, Balkanlarda barışı bozacak girişimler konusunda her iki ülkenin de hassas davrandığına işaret etti.

Ramazan Başak, TBMM'nin, Sırbistan ile askeri, bilimsel ve teknik işbirliği anlaşmasını Ocak ayında kabul ettiğini de hatırlattı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?