Sırbistan, Mladiç'in günlüklerini Lahey'e teslim etti

Mladiç'in el yazısıyla kaleme aldığı 3 bin 500 sayfadan oluşan günlüklerin içeriğine dair bilgi verilmedi

Sırbistan, Mladiç'in günlüklerini Lahey'e teslim ettiSırbistan, Bosna'daki savaş sırasında (1992-1995) Sırp birliklerinin komutanı olan General Rakto Mladiç'in kaleme aldığı günlükleri, eski Yugoslavya'da işlenen savaş suçları için Lahey'de kurulan uluslararası mahkemeye teslim etti.

Bosna'da savaş suçu işlediği gerekçesiyle hakkında tutuklama kararı bulunan Mladiç'in eşinin Belgrad'daki evinde bir süre önce yapılan aramada 18 defter ele geçirilmişti.

Mladiç'in el yazısıyla kaleme aldığı 3 bin 500 sayfadan oluşan günlüklerin, Sırbistan hükümetince Lahey'deki mahkemenin yetkililerine teslim edildiği öğrenildi.

1992-1995 dönemini kapsadığı belirtilen, ancak içeriğine dair bilgi verilmeyen günlüklerin, halen Lahey'de tutuklu yargılanan Bosnalı Sırpların eski siyasi lideri Radovan Karaciç'in davasında delil olarak kullanılacağı kaydedildi.

Savaş sırasında Bosnalı Sırpların askeri birliklerinin komutanı olan ve çok sayıda sivilin öldürülmesi, tecavüz gibi emirleri vermekle suçlanan Ratko Mladiç, 15 yıldır yakalanamadı.

Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2010, 06:39
banner53
YORUM EKLE

banner39