Sırbistan'da yeni bir toplu mezar bulundu

Sırbistan'da yaklaşık 250 Kosovalı Arnavut'un gömülü olduğu sanılan yeni bir toplu mezar ortaya çıkarıldı.

Sırbistan'da yeni bir toplu mezar bulunduDünya Bülteni/Haber Merkezi

Sırbistan’da Kosova yakınlarında ortaya çıkarılan büyük bir toplu mezarda, 1998-1999 yıllarındaki savaşta öldürülen 250 civarında Kosovalı Arnavutun cesedinin bulunduğu sanılıyor.

Sırp savaş suçları savcısı Vladimir Vukçeviç, Sırp savaş suçları savcılığı ve Eulex’in (Kosova Avrupa polis ve adalet misyonu) ortaklaşa çalışmada 250 Kosovalı Arnavutun cesedinin bulunduğu tahmin edilen bir toplu mezar ortaya çıkardığını belirtti.

Vukcevic, toplu mezarın Kosova’ya 30-40 km uzaklıkta, Sırbistan’ın güneybatısındaki Raska kenti yakınlarında bulunduğunu ifade ederek, toplu mezarın ortaya çıkarılmasının "Sırbistan'ın karanlık geçmişiyle yüzleşmekten korkmadığını ve savaş suçlarına karışan herkesi -milliyeti ya da konumu ne olursa olsun- adalet önüne getirmeye hazır olduğunu" kanıtladığını savundu.

Buradaki kurbanların, Sırp güçleri ile Kosova'daki Arnavut isyancılar arasındaki çatışmaların doruğa çıktığı 1998-1999 yıllarında öldürüldüğü sanılıyor.

YÜZLERCE ARNAVUT HALA KAYIP

Savcı, burada kazı çalışmalarının yakında başlayacağını ve kurbanların sayısının tanıkların verecekleri ifade ile havadan fotoğrafların analiziyle değerlendirilmekte olduğunu kaydetti. Vukcevic, Belgrad’dan bağımsız şekilde tüm bu suçların faillerini adalet önüne çıkarmaya hazır olduğunu gösterdiğini söyledi.

Sırbistan'da daha önce de çok sayıda toplu mezar ortaya çıkarılmıştı.

Kosova’da öldürülen yüzlerce sivilin ceseti, Yugoslavya’nın eski devlet başkanı Slobodan Miloşeviç’in polis güçleri tarafından özellikle Belgrad yakınları olmak üzere Sırbistan’ın çeşitli yerlerine götürülmüş ve gömülmüştü.

2001 yılında Sırbistan'ın çeşitli noktalarındaki toplu mezarlarda 800'den fazla Kosovalı Arnavut'un cesedi bulunmuştu.
Sırbistan'ın eski içişleri bakan yardımcısı ve emniyet genel müdürü Vlastimir Djordjevic'in etnik katliamı gizlemek için cesetlerin toplu mezarlara gömülmesi emrini verdiği sanılıyor.

Djordjevic, Kosovalı Arnavutları tehcir etmek, öldürmek ve infaz etmek suçlamalarıyla Lahey Adalet Divanı'nda yargılanıyor.

Kosovalı ve Sırp ortaklığındaki bir çalışma grubunun açıkladığı rakamlara göre, halen bin 862 kişi kayıp.. Bunların 1000'den fazlasının Kosovalı Arnavut olduğu belirtiliyor.

Kosova Savaşı, çoğu Kosovalı Arnavut olmak üzere, yaklaşık 13 bin kişinin ölümüyle sonuçlanmıştı.

Kosova 2008 yılında bağımsızlığını ilan etti, ABD ve AB ülkeleri başta olmak üzere birçok ülke tarafından tanındı. Ancak Sırbistan, Kosova'nın bağımsızlığını halen tanımıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 13:02
banner53
YORUM EKLE

banner39