banner39

Sırbistan görüşmeleri erteletti

Kosova'nın nihai statüsünü belirlemek üzere düzenlenen görüşmeler, Sırbistan'ın talebi doğrultusunda bir hafta kadar ertelendi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sırbistan görüşmeleri erteletti

BM'nin bölgeden sorumlu elçisi Martti Ahtisaari'nin yardımcısı Albert Rohan, görüşmelerin 21 Şubat'ta başlayacağını açıkladı.

Görüşmelerin ayın 13'ünde başlaması düşünülmüştü.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, 21 Ocak'ta seçilen yeni parlamentonun görüşmeler başlamadan önce toplanabilmesine fırsat tanınması için için ek süre istemişti.

Rohan'a göre, Sırp ve Kosovalı Arnavutların plan hakkındaki fikirlerini ortaya koyacağı görüşmelerin son turu Mart ayının ilk günlerinde tamamlanabilir.

Rusya'nın itirazı sürüyor

Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov, Kosova'ya bağımsızlık tanınmasının ayrılıkçı eğilimler gösteren başka bölgelere de örnek olabileceği uyarısında bulundu.

İvanov, bağımsızlığın Avrupa ve eski Sovyetler Birliği'nin parçası olan bölgelerde bir zincirleme tepkime yaratabileceğini savundu. Bu ifade, özellikle Gürcistan'a bağlı Rusya yanlısı bölgelerin taleplerini akla getiriyor.

İvanov bu açıklamayı İspanya'da NATO savunma bakanları ile bir araya gelmesi öncesinde yaptı.

NATO, Birleşmiş Milletler'in Kosova'ya resmen olmasa da fiilen bağımsızlığa tekabül eden haklar tanınması yolundaki planını desteklemişti.

1999'da NATO'nun Yugoslavya'daki savaşa müdahalesinden bu yana BM idaresinde bulunan Kosova, şimdiye dek hukuken Sırbistan'a bağlıydı.

Sırbistan bu planı açıklanır açıklanmaz reddetmişti.

İvanov'un açıklamaları, Belgrad yönetiminin geleneksel müttefiki olan Rusya'nın, BM Güvenlik Konseyi'nde planı reddedebileceği söylentilerini artırıyor.

Planın Mart ayında Güvenlik Konseyi'nde oylanması gerekiyor. Konsey'in daimi üyelerinden biri olarak veto yetkisine sahip olan Rusya, plana evet derse, bu konuda Haziran ayında bir BM kararı çıkmış olması öngörülüyor.

BM Güvenlik Konseyi önerilere destek verdiği takdirde, Kosova'nın dört ay içinde kendi anayasasını yazması bekleniyor.

Kosova'da gösteriler

Ancak Kosovalıların plana muhalefeti sürüyor.

Kosova'daki Sırp azınlığın mensupları bugün, Sırpların yoğun olarak yaşadığı Mitrovica kentinde bir gösteri düzenledi.

Gösteriye bir kaç bin kişinin katıldığı bildiriliyor.

Eylemciler, "Kosova'ya Hayır", "Kosova Sırbistan'ın ruhudur" yazılı pankartlar taşıdılar.

Mitrovica geçmişte pek çok kez farklı etnik gruplar arasında çatışmaların parladığı bir merkez oldu.

Kosova'da bir buçuk milyon Arnavuta karşı, 100 bin kadar Sırp yaşıyor. Ahtisaari'nin planı, özellikle belediye yönetimlerinde Sırpların da haklarını korumaya yönelik bazı hükümler içeriyor.

Sırp liderler, 27 Şubat'ta da Belgrad'daki ABD elçiliği önünde bir eylem düzenleneceğini ilan ettiler.

Kosovalı Arnavutlarsa, yarın bölgenin en büyük kenti Priştine'de bir eylem düzenliyor.

Her ne kadar önde gelen Kosovalı Arnavut siyasetçiler planı desteklemiş olsa da, bazı gruplar planı tam bir bağımsızlık tanımadığı gerekçesiyle eleştiriyor.

Ahtisaari'nin önerilerinde bölgenin kendi hükümeti, bir güvenlik gücü ve uluslararası örgütlere katılım hakkının olmasının kastedildiği belirtiliyor.

Metinde Kosova'nın 'artık Sırbistan'ın parçası olmadığı' ifadesi de açıkça geçmiyor; ancak Sırbistan'ın Kosova'yı sınırları dahilinde tutma hakkı reddediliyor.

Bununla birlikte, bölgede AB güvenlik birimleri ile NATO gücünün varlığı devam edecek.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?