banner39

Şirketlerde yolsuzluklar artıyor

Türk yöneticiler şirketlerinde son 2 yıldır önemli yolsuzluk olaylarının yaşandığını bildirdiler

Arşiv 08.06.2010, 12:34 08.06.2010, 13:30
Şirketlerde yolsuzluklar artıyor

 

Ernst & Young Türkiye Genel Müdürü Osman Dinçbaş ile Güney Doğu Avrupa ve Türkiye Usulsüzlük İncelemesi ve Uyuşmazlık Danışmanlığı Bölümü Sorumlu Ortağı Dilek Çilingir tarafından düzenlenen toplantıyla, ''11. Global Yolsuzluk Anketi-Şirketlerde Rüşvet ve Usulsüzlük Eylemleri Raporu'' açıklandı.

Dünya genelinde 1.409, Orta Doğu ve Doğu Avrupa'da 353, Türkiye'de 50 yönetici ile görüşülerek gerçekleştirilen araştırma raporuna göre, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerindeki ve dünyadaki katılımcıların (yüzde 16) oranına paralel olarak Türk katılımcıların yüzde 14'ü son 2 yıl içinde şirketlerinde önemli bir yolsuzluk olayı yaşandığını belirtti.

Yolsuzluk eylemlerinin önlenmesinde Türk yöneticilerin yüzde 90'ı güçlü bir iç denetim mekanizmasının etkili olabileceğini düşünüyor. Dünya genelinde ise bu oran yüzde 65 düzeyinde kaldığı dikkati çekiyor.

Anketin Türkiye katılımcıları, muhtemel bir usulsüzlük karşısında yönetim kurulu üyelerinin yüzde 88'inin şirket faaliyetlerine bağlı olarak aldıkları sorumluluk konusunda oldukça kaygılı olduklarını ifade ederken, bu oran dünya genelinde yüzde 76, Orta ve Doğu Avrupa'da yüzde 83 düzeyinde seyrediyor.

Türkiye'den yönetim kurulu üyelerinin yüzde 88'inin şirket faaliyetlerinde sorumluluk alma konusunda aşırı kaygı duyduğu ortaya çıkarken, bu oran dünya genelinde yüzde 76, Orta ve Doğu Avrupa'da yüzde 83 oranında tespit edildi.

Araştırmaya göre, olası bir yolsuzluk karşısında şirketin nasıl hareket edeceği konusunda ankete katılan Türk yöneticilerin yüzde 30'u, olayların yönetim kuruluna net bir süreçte raporlandığını belirtti. Dünya genelinde ise bu oran yüzde 52 civarında gerçekleşti.

Dünya genelinde katılımcıların yüzde 17'si şirketlerinde ''işleri hızlandırmak'' amacıyla para verilmesinin yasak olup olmadığı konusunda emin değilken, Türk firmaların yüzde 11'i bu konudaki şirket politikaları hakkında bilgi sahibi olmadıklarını açıkladı. Türk firmalarının yüzde 86'sı kesin olarak bu tür ödemelerin yasak olduğunu belirtti.

 Kaynak / aa
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?