banner39

Sırp kasabı Karadziç yine erteleme istedi

Sırp kasabı Karadziç "yeni kanıtları incelemek" bahanesiyle Lahey'deki duruşmasını erteleme başvurusu yaptı

Arşiv 28.05.2010, 11:49 28.05.2010, 11:49
Sırp kasabı Karadziç yine erteleme istedi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bosnalı Sırplar'ın eski Devlet Başkanı Radovan Karadziç, binlerce Bosnalı'nın katlinden sorumlu tutularak yargılandığı Lahey'deki Savaş Suçları Mahkemesi'ndeki duruşmasının bir ay ertelenmesi için başvuru yaptı.

Karadziç'in erteleme için gösterdiği gerekçe, kendisi gibi katliamla suçlanan, kaçak Sırp komutan Ratko Mladiç'in günlüklerini okumak için zamana ihtiyacı olduğu...

Sırp polisinin karısının Belgrad'daki dairesinde ele geçirdiği Mladiç'in savaş günlüklerinde, özellikle Boşnak kadınlara yönelik sistemli tecavüzle ilgili bilgiler yer aldığı iddia edilmişti.

Lahey savcıları, Karadziç'in aleyhine mahkemenin değerlendirdiği delil listesine, bir türlü yakalanamayan Mladiç'in savaş notlarının da dahil edilmesini istedi.

Karaciç davası 1 Mart'ta dört aylık bir aradan sonra yeniden başlamıştı. Başlangıçta 26 Ekim 2009 tarihinde yapılması planlanan ilk duruşma, Karadziç'in mahkemeye katılmayı reddetmesi nedeniyle ertelenmişti.

Karadziç, 12 yıl kaçtıktan sonra 2009 yılında tutuklandı. Karadziç 1995'te binlerce Müslümanın katledildiği Srebrenica Katliamı da dahil olmak üzere bir dizi savaş suçu ile yargılanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?