Sırp kasabı Mladiç'in işgal günlüğü ele geçirildi

Bosna işgali sırasında Sırpların giriştikleri katliamda öncü olan Mladiç'in savaş günlükleri ortaya çıktı.

Sırp kasabı Mladiç'in işgal günlüğü ele geçirildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bosna'daki işgal sırasında (1992-1995) Sırp birliklerinin komutanı olan General Rakto Mladiç'in kaleme aldığı, geçen günlerde Lahey'deki uluslararası mahkemeye teslim edilen günlüklerin içeriğinin önemli kısmını, Çetnik komutanların savaş mağduru kadınlara tecavüzleri oluşturuyor.

Sırbistan, 5 gün önce halen savaş suçlusu olarak aranan Rakto Mladiç'in eşinin evinde ele geçirilen günlükleri, eski Yugoslavya'da işlenen savaş suçları için Lahey'de kurulan uluslararası mahkemeye teslim etmişti.

Bosna-Hersek'in önemli gazetelerinden Dnevni Avaz'da günlüklerin içeriğiyle ilgili haber yer aldı. Haberde, günlüklerin Lahey'deki mahkemeye teslim edilmeden önce fotokopisinin çekildiği belirtildi.

Günlüklerde, Bosna-Hersek'te 1992-1995 yılları arasında işlenen savaş suçları ve özellikle de Srebrenitsa katliamıyla ilgili herhangi bir bulguya rastlanmadığı iddia edildi.

Lahey'deki uluslararası mahkemenin Başyargıcı Serge Brammertz, bir süre önce Sırbistan'dan Ratko Mladiç'in günlüklerinin kendilerine teslim edilmesini istemişti. Sırbistan hükümetince 19 Mayısta mahkemeye teslim edilen günlüklerin içeriğiyle ilgili bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

Savaş sırasında Bosnalı Sırpların askeri birliklerinin komutanı olan ve çok sayıda sivilin öldürülmesi, tecavüz gibi emirleri veren Ratko Mladiç 15 yıldır yakalanamadı.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 07:13
banner53
YORUM EKLE

banner39