banner39

Sırp Kasapların Listesi Hazırlandı

Bosna Sırp Yönetimi, 10 yıl önce sekiz bin Müslüman'ın öldüğü Srebrenitsa katliamı sırasında bölgede görevli olan yaklaşık 17 bin askerin listesini oluşturdu. Askerlerin listesi, kamuoyuna açıklanmayacak. Savcılara sunulacak liste, katliamın sorumlular

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sırp Kasapların Listesi Hazırlandı

DÜNYA BÜLTENİ / HABER MERKEZİ

Bosnalı Sırplardan oluşan komisyon, 1995’teki Srebrenitsa katliamında rolü olan 17 bin kişinin isminin yer aldığı bir liste hazırladı. Çalışmalarını 2003 yılından beri sürdüren komisyon, katliamda rolü olan 17 bin kişinin isminin açıklanmayacağını, ancak daha sonra Bosna Mahkemesi ile Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne iletileceğini duyurdu. Söz konusu raporda, Bosnalı Sırplara bağlı silahlı kuvvetlerin 19 bin 473 üyesinin ve sivillerin katilamda bir şekilde yer aldığı ve bunların 17 bin 74’ünün isminin belirlendiği ifade edildi. Komisyondan yapılan açıklamada, ismi belirlenen kişilerin kaçının katliamdan doğrudan sorumlu olduğunun belirlenmediği ifade edildi. Srebrenitsa’da yaklaşık 8 bin Boşnak Müslüman, Sırplar tarafından öldürülmüştü.

Önemli olan üst düzey isimler

Listede yer alan isimlerin hangilerinin doğrudan katliama katıldıklarının bilinmediğini ve bunun yapılacak soruşturma sonucu ortaya çıkarılacağını kaydeden komisyon yetkilileri, önemli olanın emirleri veren kişilerin belirlenmesi olduğunu kaydettiler. Bunun da yapılan soruşturma sonucu ortaya çıkarılması umuluyor. Ancak diğer yandan, eski Yugoslavya için oluşturulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nin bu konuda işlevinin ne olacağı henüz bilinmiyor. 2003 yılından beri çalışmalarını sürdüren komisyon, geçen Mart ayında da 892 kişinin ismini mahkemeye havale etmişti.

8 bin Müslüman öldürüldü

Bosna Savaşı sırasında 11 Temmuz 1995 tarihinde, Srebrenitsa kentinde yapılan katliamda 8 bin Müslüman, Bosnalı Sırplar tarafından öldürülmüştü. Avrupa’nın ortasında yaşanan bu trajik olay, Avrupa topraklarında II. Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan ikinci büyük katliam olarak anılıyor. Katliamın asıl sorumluları olan eski Bosnalı Sırp komutanlar Radovan Karaciç ve Ratko Mladiç ise hala yakalanabilmiş değil. Karaciç ve Mladiç, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nin bir numaları savaş suçluları olarak aradığı iki isim.

Cigar: Liste bir dönüm noktası

Washington'daki Deniz Piyade Akademisi'nden Stratejik Çalışmalar Profesörü Norman Cigar, bu listenin hazırlanmasını bir dönüm noktası olarak niteledi. "Rapor, Bosna Sırp ordusunun dörtte birinin, bu operasyona katıldığını gösteriyor. Bu da, Srebrenitsa operasyonunun, en üst düzeyde organize edildiği anlamına geliyor. Hem lojistik, hem planlama, hem de istihbarat bakımından. "Yapılan, öylesine bir operasyon değildi. Uluslararası toplum da bunu kesinlikle biliyordu. Yine de bence rapor, Bosnalı Sırplar arasındaki şüpheci kesimin bile gerçekleri anlamalarına yardımcı olacak. Olaya bu perspektiften bakıldığında, rapor belki de bir dönüm noktası."
Norman Cigar, bu sözlerine karşın, raporun Srebrenitsa katliamının tüm sorumlularını ortaya çıkarmakta yetersiz kalacağını belirtiyor: "Rapordakilerin, hepsini cezalandıramazsınız. Kimlerin daha üst düzeyde sorumlu olduğunu ayırt edemezsiniz. Pek bilgi de yok ortada. Çok daha fazlası verilebilirdi. Kimler operasyon sırasında ne yapıyordu? Operasyonun sorumlusu kimdi? Emirleri kim veriyordu? Tüm bunlar, o tarihte Srebrenitsa'da olanlardan oluşan kirli bir listeden çok daha önemli."

 

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?