Sırp katil Mladiç için yeni iddianame

Ratko Mladiç'in yakalanması durumunda yargı süreci hızlandırılacak

Sırp katil Mladiç için yeni iddianame


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kaçak durumdaki Bosnalı Sırp komutan Ratko Mladiç’in yakalanması durumunda yargılanmasını hızlandıracak yeni girişimler yapılıyor.

Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi başsavcısı Serge Brammertz, mahkemeye sundukları yeni iddianamede Mladiç hakkında soykırımdan insanlık suçlarına kadar 11 adet suç duyurusu yapıldığını bildirdi. Yeni iddianame Mladiç hakkında daha az suç duyurusu içeriyor. Daha önce 15 ayrı suçla hakkında iddianame hazırlanan Mladiç için "davanın gereksiz yere uzatılmaması" gerekçesiyel daha kısa bir iddianame hazırlandı.

Bosna iç savaşı sırasında Bosnalı Sırpların komutanı olan Ratko Mladiç, 1995’teki Srebrenitsa katliamının baş sorumlularından biriydi. Resmen ‘soykırım’ olarak adlandırılan olayda 8 bin Bosnalı Müslüman erkek öldürülmüştü.

Savcı Brammertz, Ratko Mladiç’in hala Sırbistan’da gizlendiğine inandığını ve yakalanacağı konusunda iyimser olduğunu açıkladı.

İki yıl önce Belgrad’da yakalanan Bosnalı Sırp lider Radovan Karadziç ise halen Lahey’de savaş suçlarından yargılanıyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 08:07
banner53
YORUM EKLE

banner39