banner15

Sırp lider Mladiç'in yeri tespit edildi

BM mahkemesi tarafından aranan savaş suçu sanığı Bosnalı Sırp lider Ratko Mladiç'in yerinin tespit edildiği bildirildi.

Sırp lider Mladiç'in yeri tespit edildi
Sırbistan'da yayımlanan Kurir gazetesi, Lahey'deki BM mahkemesi tarafından aranan savaş suçu sanığı Bosnalı Sırp lider Ratko Mladiç'in yerinin tespit edildiğini ve kısa zamanda yakalanacağını yazdı.
      Gazete, Sırp hükümetine yakın bağımsız ve güvenilir kaynaklara dayanarak verdiği haberde, Sırp ve yabancı ajanlar tarafından aylar süren araştırmalar sonunda Mladiç'in yerinin saptandığını; çevresinin sarıldığını ve dışarıyla iletişiminin kesildiğini bildirdi.
      Bir kaynağın verdiği bilgiye göre, ''Mladiç için hiçbir çıkış yolu yok. Yeri 20 gün önce eski Yugoslavya cumhuriyetlerinden birinde tespit edildi. Tutuklanması için nihai hazırlıklar yapılıyor ve bu ay sonunda yakalanması planlanıyor.'' Aynı kaynak, araştırma ekibinde İngiliz istihbarat servisi MI6, Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü CIA ve Sırp istihbarat servisi BIA'den ajanların yer aldığını belirtti.
      Bosna'daki Sırp birliklerine 1992-1995 arasındaki savaş sırasında komutanlık yapan Mladiç, 8 bin Müslüman'ın öldüğü Srebreniça katliamı ve 10 binden fazla sivilin öldüğü 43 ay süren Saraybosna kuşatmasıyla ilgili olarak soykırım suçundan aranıyor.
      Sırbistan, Hollanda'nın Lahey kentinde eski Yugoslavya için kurulan mahkeme tarafından aranan Mladiç'i bu ayın sonuna kadar mahkemeye teslim edeceğinin teminatını vermişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48