banner39

Sırplar, ABD Büyükelçiliği'ni yaktılar

Aralarında eski askerlerin de bulunduğu bir grup Sırp, Belgrad'daki ABD Büyükelçiliği'ne saldırdı 1 kişi hayatını kaybetti.

Arşiv 22.02.2008, 07:45 22.02.2008, 07:57
Sırplar, ABD Büyükelçiliği'ni yaktılar

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kosova'nın bağımsızlığını protesto eden göstericiler, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki ABD Büyükelçiliği'ne saldırdı.

Göstericilerin hedefleri arasında ABD'nin yanısıra Türkiye, Belçika, İngiltere ve Hırvatistan elçilikleri de vardı.

Saldırılar, başkentte yaklaşık 150 bin kişinin Kosova'nın bağımsızlığını protesto amacıyla yaptıkları barışçı gösterinin ardından gerçekleşti.

Saldırılardan sonra elçilik binasından bir cesedin çıkarıldığı görüldü. Cesedin göstericilerden birine ait olduğu öne sürüldü.

Kosova'nın bağımsızlığına en büyük desteği verdiği için Sırpların büyük tepkisine neden olan ABD'nin Belgrad Büyükelçiliği'ne giren maskeli saldırganlar, bürolardaki mobilyaları dışarı atmaya çalıştı ve odalarda yangın çıkardı.

Kosova'nın Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etmesinin ardından hafta başında kapatılan büyükelçiliğe giren saldırganlara zırhlı araçlarla bölgeye gelen jandarmalar müdahale etti.

Jandarma, kalabalığın üzerine onlarca gözyaşartıcı bomba attı. Ara sokaklara kaçan göstericilerin, yer yer jandarmayla çatışmaya girdiği de kaydediliyor.

Bu arada aynı saldırganların, ABD Büyükelçiliği'ne komşu Hırvatistan Büyükelçiliği'ne de saldırdıkları bildiriliyor.

Öte yandan itfaiyecilerin, ABD Büyükelçiliği'ndeki yangına müdahele ederek söndürdükleri kaydedildi.

Sırp medyasının iddiasına göre yangın sırasında bir kişi hayatını kaybetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack da saldırıdan sonra yaptığı açıklamada, Sırp hükümetinden, ABD Büyükelçiliği'ni korumasını istedi.

ABD'nin Belgrad Büyükelçisi'nin halen evinde bulunduğunu ve ABD'li yetkililerle bağlantı durumunda olduğunu ifade eden McCormack, temas ettikleri Sırbistan hükümetinden, uluslararası sorumluluklarını yerine getirerek diplomatik tesislerin korunmasının sağlanmasını istediklerini kaydetti.

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİNE DE SALDIRDILAR

Gösteri sırasında bir grubun, Türkiye Büyükelçiliği'ne de taşlı saldırıda bulundukları öğrenildi.

Türkiye'nin Belgrad Büyükelçiliği'nin, gösterinin yapıldığı alanda olduğu ve gösteri sırasında galeyana gelen bir grubun elçiliğe taşlı saldırıda bulunduğu belirtildi.

Diplomatik kaynaklar, olayın ardından Dışişleri Bakanlığı'nın, Sırbistan'ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı'nı, Belgrad'daki Türk Büyükelçiliği'nin de Sırp güvenlik makamları ile Sırbistan Dışişleri Bakanlığı'nı derhal arayarak, sert ifadelerle diplomatik misyonun ve personelinin güvenliğinin sağlanmasını istediklerini açıkladılar.

Maskeli göstericiler, ABD Büyükelçiliği ve komşusu Hırvatistan Büyükelçiliklerine saldırırlarken, kentin başka bir bölgesindeki Türkiye ve İngiltere Büyükelçilikleri de küçük bir grubun saldırısına uğradı.

Bu arada kimi grupların, McDonalds restoranını tahrip ettiği, bir grubun da dükkanları yağmaladığı kaydediliyor.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?