banner39

Sırplar, Kosova'nın ayrılmasını istiyor

Sırbistan, Kosova'da Sırpların ekseriyette olduğu bölgenin Kosova'dan ayrılmasını gündeme getirdi.

Arşiv 27.03.2008, 11:05 27.03.2008, 12:55
Sırplar, Kosova'nın ayrılmasını istiyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kosova'nın bağımsızlığını kabullenemeyen Sırbistan, şimdi de yeni bir plan peşinde çaba sarfediyor. Sırbistan, Kosova'da Sırpların ekseriyette olduğu bölgenin Kosova'dan ayrılması için çalışacak.

Yüzde 90'ı Arnavut olan Kosova, 17 Şubat'ta bağımsızlık ilan etti ve bu teşebbüs Batı tarafından onaylandı. Sırbistan ise bağımsızlık kararını kanunsuz olarak nitelendiriyor. Kosova'da halen 120 bin Sırp yaşıyor.

Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç, şiddet olaylarının önlenmesi için Kosova'daki Sırplara geçici olarak ayrı bir yönetim verilmesinin gerektiğini söyledi. Endonezya ziyaretinde açıklamalarda bulunan Jeremiç, Kosova'nın güvenliğinin tehlikede olduğunu, Birleşmiş Milletler'le konu hakkında görüşmeler yapacaklarını ifade etti.

Kosova'nın bağımsızlığı konusunda Sırbistan'ın politikalarına büyük destek veren Rusya'nın eski başbakanı Yevgeni Primakov da dün Kosova'nın etnik olarak bölünmesinin şiddet olaylarının çözümü için tek çıkar yol olduğunu söylemişti.

Batılı diplomatlar, daha önce açıkça ifade etmeseler de bölünme konusunun hep "B planı" olarak Sırbistan'ın gündeminde olduğunu dile getiriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?