Sırplar ve Arnavutlar masaya oturuyor

Kosovalı Sırplarla Arnavutlar arasında görüşmelerin yeni turu bugün başlıyor. Taraflar arasında muhtemelen son tur görüşmeler yapılacak.

Sırplar ve Arnavutlar masaya oturuyor

Kosovalı Arnavut ve Sırp yetkililer yeni görüşme turunda belediye reformunu ele alacak.

Merkezi gücün Kosova'nın yerel birimlerine dağıtılması üzerinde anlaşmaya varılması, bölgenin nihai statüsüne yönelik görüşmelerde ilerleme sağlanabilmesi için kilit önemde görülüyor.

Kosova, kağıt üzerinde Sırbistan-Karadağ'a ait bir bölge, ancak bölgenin Arnavut kökenli çoğunluğu Birleşmiş Milletler yönetimi sona erer ermez, kendi bölgelerinde tam bağımsızlık ilanı konusunda kararlı.

Kosovalı Arnavutların son önerisinin bölgede Sırplarca yönetilen belediyelerin sayısını artırmaya yönelik olduğu düşünülüyor.

Mitrovitza'daki etnik bölünmeyi aşmak için de kentin önce iki belediyeye bölünmesini, bütünün de uluslararası bir yetkili başkanlığında yönetilmesini öneriyorlar. Ancak anlaşmaya varılması ihtimali çok yüksek görünmüyor.

Sırp tarafı kendi belediyelerine çok daha fazla özerklik verilmesini ve bu belediyelerle Belgrad arasında yakın ilişki kurulmasını istiyor.

Birleşmiş Milletler arabulucuları ise görüşmelerin sonucu ne olursa olsun, bu hafta ardından gündemi diğer konuların işgal edeceğini söylüyor.

Azınlık hakları ve Sırp Ortodoks dinsel mirasın korunması bu konuların bazıları.

Birkaç ay sonra da arabulucular kilit konuyu, yani Kosova'nın nihai statüsünü gündeme getirecek.

Şu ana kadar taraflar arasındaki görüş farklılığın azaldığına dair herhangi bir işaret yok.

Tarafların bir anlaşmaya varamaması durumunda ise son sözü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi söyleyecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER